Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-03-07| GNSS, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Instytucje

Rząd ma plan dla polskiego sektora kosmicznego

Wsparcie i aktywizacja krajowego przemysłu w zakresie budowy małych satelitów oraz pomoc w uzyskiwaniu kontraktów m.in. w ramach programów ESA i UE – to główne cele Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce na lata 2014-20. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął ten dokument wczoraj (6 marca).


Rząd ma plan dla polskiego sektora kosmicznego
Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki projekt aktualizuje „Program działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce” (przyjęty przez Radę Ministrów 22 czerwca 2012 r.). Uwzględnia on m.in.: współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, Unią Europejską i EUMETSAT-em, a także budowę infrastruktury krajowego sektora kosmicznego. Jak zapewnia resort gospodarki, realizacja Planu ułatwi polskim podmiotom nawiązywanie kontaktów i współpracy z zagranicznymi partnerami, transfer zaawansowanych technologii oraz opracowanie i wdrażanie w gospodarce innowacyjnych rozwiązań.

Zgodnie z tym dokumentem będą rozwijane przede wszystkim kompetencje polskich jednostek w obszarze technologii satelitarnych w ramach programów opcjonalnych ESA, a także unijnych, takich jak: Galileo, EGNOS i Copernicus oraz programów EUMETSAT. Główny nacisk zostanie położony również na zwiększanie wykorzystania technik satelitarnych dla potrzeb administracji publicznej.

Jednym z priorytetów rozwoju sektora jest też budowa satelity obserwacyjnego w ramach strategicznego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie specjaliści prowadzą badania nad tzw. stadium wykonalności budowy i wystrzelenia takiego aparatu. Ich wyniki dostarczą niezbędnych informacji o wymaganiach technologicznych, jakie należy spełnić, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Poznamy też szacunkowe koszty i możliwy harmonogram prac. Dopiero na podstawie tych analiz technicznych i finansowych rząd podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu prac nad pierwszym polskim satelitą obserwacyjnym.

Jak oceniają eksperci MG, zawarte w planie nowe priorytety polskiej kosmicznej polityki przemysłowej pozwolą lepiej ukierunkować wszystkie przedsięwzięcia tego sektora. Dzięki nim łatwiej będzie wybrać najkorzystniejsze sposoby realizacji projektów kosmicznych, zidentyfikować instytucje zaangażowane w ich wdrożenie oraz określić potencjalne źródła finansowania.

Resortem odpowiedzialnym za koordynację realizacji zaktualizowanego „Programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce” będzie Ministerstwo Gospodarki. W zakresie tej inicjatywy współpracować będą też: Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Kosmicznej w Polsce oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i przedstawiciele sektora naukowo-badawczego (w tym m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Związek Przedsiębiorców Sektora Kosmicznego).

Do głównych obszarów opisanych w znowelizowanym „Programie działań” należą:
• budowa kompetencji w obszarze technologii kosmicznych – segment kosmiczny i naziemny,
• satelitarna obserwacja Ziemi,
• telekomunikacja satelitarna,
• nowe technologie i eksploracja przestrzeni kosmicznej,
• nawigacja i pozycjonowanie,
• budowa kompetencji w obszarze wykorzystania danych satelitarnych,
• zintegrowane aplikacje,
• działania wspierające rozwój sektora kosmicznego w Polsce,
• wspieranie administracji publicznej we wdrażaniu aplikacji satelitarnych,
• edukacja – stworzenie nowych kierunków kształcenia związanych z technikami kosmicznymi,
• analiza i przeprowadzenie koniecznych zmian w prawie krajowym.

Źródło: MG, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama