Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-08| Geodezja, Ludzie, Imprezy

Z okazji 45-lecia pracy prof. Marcina Barlika

Składając gratulacje jubilatowi, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt podkreślił, że tacy profesorowie jak Marcin Barlik, znani i cenieni w Polsce i poza jej granicami, świadczą o wielkości uczelni, o dorobku całej polskiej nauki. Bierzcie przykład – zwrócił się rektor do obecnej na sali młodzieży.


Z okazji 45-lecia pracy prof. Marcina Barlika <br />
fot. Stanisław Nazalewicz
fot. Stanisław Nazalewicz

Wprawdzie jubileusz 45-lecia pracy naukowej profesora Marcina Barlika formalnie wypadał już w październiku ubiegłego roku, ale uroczyste Posiedzenia Rady Wydziału Geodezji i Kartografii z tej okazji odbyło się 4 kwietnia br. Wśród licznych gości do Sali Senatu przybyli m.in.: główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney, prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej prof. Mariusz Figurski oraz dziekani zaprzyjaźnionych wydziałów geodezyjnych (członkowie konwentu dziekanów). W komplecie stawiła się najbliższa rodzina: małżonka, syn, córka i brat jubilata (również profesor PW). Nie mogło zabraknąć współpracowników i wychowanków profesora.

Sylwetkę jubilata przybliżył prof. Jerzy Rogowski, a omawianiu osiągnięć 45 lat pracy zawodowej towarzyszył pokaz zdjęć. Marcin Barlik urodził się 11 listopada 1944 r. w Bydgoszczy. Tam też w 1963 r. ukończył technikum geodezyjne. Dyplom magistra inżyniera geodety ze specjalnością geodezyjne pomiary podstawowe uzyskał w czerwcu 1968 r. na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, gdzie w tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta. Od 1970 r. prowadzi również zajęcia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1976 r., doktora habilitowanego w 1983 r., a tytuł profesora nauk technicznych w 1992 r. Sześć kadencji był prodziekanem ds. naukowych Wydziału Geodezji i Kartografii. Od 2009 r. pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk.

Zainteresowania naukowe profesora M. Barlika dotyczą przede wszystkim geodezji wyższej, głównie geodezji fizycznej, grawimetrii geodezyjnej i geofizycznych problemów geodezji. Ostatnio bardzo znaczący jest jego wkład w realizację zmodernizowanej fundamentalnej osnowy grawimetrycznej Polski, bo udało mu się po wielu staraniach zdobyć grant i kupić w 2006 r. unikalną aparaturę – grawimetr balistyczny FG-5 do pomiarów bezwzględnych przyspieszenia siły ciężkości. Ten jedyny w Polsce aparat pracuje w laboratorium grawimetrycznym Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego PW w Józefosławiu i bierze udział w realizacji projektów zarówno Głównego Urzędu Geodezji Kartografii, jak i innych, związanych z badaniami geodynamicznymi (m.in. we współpracy ze Słowacją, Niemcami, Czechami, Luksemburgiem czy Francją).

Bez przesady można stwierdzić, że prof. Barlik jest twórcą szkoły naukowej w zakresie geodezji fizycznej, o czym świadczy nie tylko jego aktywność naukowa, ale też udział w kształceniu kadry – podkreślił prof. Rogowski. W latach 1982-2000 jubilat był przewodniczącym Komisji ds. Programu Studiów na WGiK i – zdaniem prof. Rogowskiego – program, który powstał pod kierownictwem prof. Barlika, był najlepszym, jaki był realizowany na wydziale. Charakteryzował się bowiem równowagą między nauczaniem teorii a kształceniem umiejętności praktycznych.

W imieniu Rady Wydziału gratulacje wraz z listem przekazała jubilatowi prof. Alina Maciejewska. Profesor Barlik został też uhonorowany ryngrafem oraz medalem zasłużonych dla Wojskowej Akademii Technicznej. Główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski życzył mu, aby był usatysfakcjonowany z osiągnięć wychowanków. A reprezentujący najbliższych współpracowników z Katedry Geodezji i Astronomii Geodezyjnej dr Janusz Walo (prodziekan ds. nauczania) podsumował: Mieliśmy szczęście zarażać się jego pasją!

Życzeń i gratulacji było oczywiście znacznie więcej, czemu szczególnie sprzyjała druga, mniej oficjalna część uroczystości.


fot. Stanisław Nazalewicz

Więcej o jubileuszu już wkrótce w majowym GEODECIE

Wywiad z profesorem Marcinem Barlikiem w kwietniowym GEODECIE

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS