Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-03-11 | Geodezja

Gdzie jest miejsce Komitetu Geodezji?

Jedenaste, i prawdopodobnie ostatnie, w kadencji 2007-10 posiedzenie Komitetu Geodezji PAN odbyło się dziś (11 marca) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczególnie ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk.


Ilustracja: Gdzie jest miejsce Komitetu Geodezji?

Referat naukowy na temat tworzenia struktury MRDB (Multiresolution/Multirepresentation Data Base) dla warunków polskich przedstawił prof. Tadeusz Chrobak z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. W tajnym głosowaniu pozytywnie (12 głosów za, 10 wstrzymujących się) zaopiniowano też wniosek rektora AGH o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Natalii Borowiec za pracę doktorską pt. „Modelowanie kształtu dachów budynków na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego” (opiekun naukowy dr hab. Krystian Pyka).

Dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk. Jak już informowaliśmy, nie ma dotychczasowych siedmiu wydziałów, w tym Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, do którego przynależała m.in. geodezja. Obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. statut PAN zakłada działanie pięciu wydziałów:
• Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych,
• Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych,
• Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi,
• Wydział IV Nauk Technicznych,
• Wydział V Nauk Medycznych.

Jak wynika z relacji profesora Marcina Barlika, przewodniczącego KG PAN, na początku roku prezydium komitetu starało się wypracować stanowisko dotyczące deklaracji przynależności KG PAN do jednego z nowych wydziałów. Przeprowadzono sondaż, w którym wypowiedziało się 29 spośród 32 czynnych członków KG PAN. Siedmiu z nich optowało za wydziałem III, 22 – za wydziałem IV. Podczas dzisiejszego spotkania część przedstawicieli środowiska naukowego opowiedziała się jednak za przeniesieniem KG do Wydziału III, przekonując, że merytorycznie w dużej mierze związany jest z naukami o Ziemi. Profesor Bogdan Ney (wieloletni przewodniczący KG PAN i przewodniczący Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych) przekonywał jednak, że atmosfera panująca w Wydziale IV jest dobra dla geodezji. Zwracał też uwagę na to, że wśród uczonych w Wydziale III jest wielu przywiązanych do poznawczej funkcji nauki. Natomiast jego zdaniem dla geodezji i kartografii bardziej istotna jest funkcja badawczo-rozwojowa lepiej reprezentowana w Wydziale IV.

Więcej w kwietniowym wydaniu GEODETY

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1940 roku w Oddziale Mierniczym Szkoły Budownictwa Lądowego i Wodnego w Warszawie uczyło się 400 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Niemiecka Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę TanDEM-X. Wspólnie ze starszym o dwa lata bratem bliźniakiem TerraSAR-X do 2013 r. ma opracować najdokładniejszy jednolity numeryczny model terenu Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama