|2011-03-11|
Geodezja
Gdzie jest miejsce Komitetu Geodezji?
Jedenaste, i prawdopodobnie ostatnie, w kadencji 2007-10 posiedzenie Komitetu Geodezji PAN odbyło się dziś (11 marca) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczególnie ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk.
Referat naukowy na temat tworzenia struktury MRDB (Multiresolution/Multirepresentation Data Base) dla warunków polskich przedstawił prof. Tadeusz Chrobak z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. W tajnym głosowaniu pozytywnie (12 głosów za, 10 wstrzymujących się) zaopiniowano też wniosek rektora AGH o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Natalii Borowiec za pracę doktorską pt. „Modelowanie kształtu dachów budynków na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego” (opiekun naukowy dr hab. Krystian Pyka).
Dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk. Jak już informowaliśmy, nie ma dotychczasowych siedmiu wydziałów, w tym Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, do którego przynależała m.in. geodezja. Obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. statut PAN zakłada działanie pięciu wydziałów: • Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych, • Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych, • Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi, • Wydział IV Nauk Technicznych, • Wydział V Nauk Medycznych.
Jak wynika z relacji profesora Marcina Barlika, przewodniczącego KG PAN, na początku roku prezydium komitetu starało się wypracować stanowisko dotyczące deklaracji przynależności KG PAN do jednego z nowych wydziałów. Przeprowadzono sondaż, w którym wypowiedziało się 29 spośród 32 czynnych członków KG PAN. Siedmiu z nich optowało za wydziałem III, 22 – za wydziałem IV. Podczas dzisiejszego spotkania część przedstawicieli środowiska naukowego opowiedziała się jednak za przeniesieniem KG do Wydziału III, przekonując, że merytorycznie w dużej mierze związany jest z naukami o Ziemi. Profesor Bogdan Ney (wieloletni przewodniczący KG PAN i przewodniczący Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych) przekonywał jednak, że atmosfera panująca w Wydziale IV jest dobra dla geodezji. Zwracał też uwagę na to, że wśród uczonych w Wydziale III jest wielu przywiązanych do poznawczej funkcji nauki. Natomiast jego zdaniem dla geodezji i kartografii bardziej istotna jest funkcja badawczo-rozwojowa lepiej reprezentowana w Wydziale IV.
Więcej w kwietniowym wydaniu GEODETY
AW
|