wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-11| Geodezja

Gdzie jest miejsce Komitetu Geodezji?

Jedenaste, i prawdopodobnie ostatnie, w kadencji 2007-10 posiedzenie Komitetu Geodezji PAN odbyło się dziś (11 marca) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczególnie ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk.


Gdzie jest miejsce Komitetu Geodezji?

Referat naukowy na temat tworzenia struktury MRDB (Multiresolution/Multirepresentation Data Base) dla warunków polskich przedstawił prof. Tadeusz Chrobak z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. W tajnym głosowaniu pozytywnie (12 głosów za, 10 wstrzymujących się) zaopiniowano też wniosek rektora AGH o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Natalii Borowiec za pracę doktorską pt. „Modelowanie kształtu dachów budynków na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego” (opiekun naukowy dr hab. Krystian Pyka).

Dyskusję wzbudziła kwestia miejsca Komitetu Geodezji w nowej strukturze Polskiej Akademii Nauk. Jak już informowaliśmy, nie ma dotychczasowych siedmiu wydziałów, w tym Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, do którego przynależała m.in. geodezja. Obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. statut PAN zakłada działanie pięciu wydziałów:
• Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych,
• Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych,
• Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi,
• Wydział IV Nauk Technicznych,
• Wydział V Nauk Medycznych.

Jak wynika z relacji profesora Marcina Barlika, przewodniczącego KG PAN, na początku roku prezydium komitetu starało się wypracować stanowisko dotyczące deklaracji przynależności KG PAN do jednego z nowych wydziałów. Przeprowadzono sondaż, w którym wypowiedziało się 29 spośród 32 czynnych członków KG PAN. Siedmiu z nich optowało za wydziałem III, 22 – za wydziałem IV. Podczas dzisiejszego spotkania część przedstawicieli środowiska naukowego opowiedziała się jednak za przeniesieniem KG do Wydziału III, przekonując, że merytorycznie w dużej mierze związany jest z naukami o Ziemi. Profesor Bogdan Ney (wieloletni przewodniczący KG PAN i przewodniczący Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych) przekonywał jednak, że atmosfera panująca w Wydziale IV jest dobra dla geodezji. Zwracał też uwagę na to, że wśród uczonych w Wydziale III jest wielu przywiązanych do poznawczej funkcji nauki. Natomiast jego zdaniem dla geodezji i kartografii bardziej istotna jest funkcja badawczo-rozwojowa lepiej reprezentowana w Wydziale IV.

Więcej w kwietniowym wydaniu GEODETY

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS