Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-25| GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 2.2

Nowe możliwości wizualizacji danych przestrzennych czy eksport plików DXF – to niektóre nowości w wersji 2.2 „Valmiera” popularnej otwartej aplikacji GIS-owej QGIS.


Premiera QGIS 2.2

Najwięcej zmian zaszło w kompozytorze map. Wprowadzono możliwość edycji kolorów ramki mapy. Wszystkie elementy mapy mogą być obracane, np. tytuł, podziałka, tabele czy legenda. Poprawiono wygląd miarek, a także dodano narzędzie, które pozwala szybko powrócić do oryginalnej wielkości kompozycji mapy. Udoskonalony kompozytor umożliwia ponadto eksport mapy wraz z georeferencją w formie rastra (np. PNG) z załączonym plikiem typu World file. Nowością jest także możliwość edycji wielu obiektów mapy jednocześnie (np. ich przesuwanie czy skalowanie). Rozbudowano ponadto narzędzie Atlas do tworzenia wielostronicowych map m.in. o możliwość podglądu poszczególnych stron. Łatwiejsza ma być również nawigacja w kompozytorze – np. by zmieniać powiększenie prezentacji wystarczy użyć kółka w myszce. Wprowadzono także wiele udogodnień w stylizacji obiektów – m.in. zaokrąglanie elementów prostokątnych czy generowanie przezroczystych lub półprzezroczystych map.

Kilka nowości znalazło się również w narzędziach do edycji symboliki. Poligonom można np. nadawać rozmaite wypełnienia gradientowe. QGIS 2.2 pozwala także na nadawanie etykiet rastrom i wyświetlanie ich w legendzie mapy – może być to przydatne np. przy mapach pokrycia terenu. Jednym kliknięcie da się podatno odwrócić skalę barwną. Program może także generalizować dane wektorowe w locie, co przyda się np. przy wyświetlaniu dużych ilości danych w małej skali. Wybierając sygnaturę (np. w formacie SVG) użytkownik może ponadto ręcznie zdefiniować jej tzw. anchor point, czyli punkt dowiązania sygnatury do mapy. Program pozwala również generować mapy tematyczne na podstawie danych zdefiniowanych wyrażeniem użytkownika. Formuł tych można także użyć do edycji diagramów. Program pozwala ponadto na rysowanie granic poligonów tylko w ich wnętrzu, co może przydać się przy wizualizacji granic państw czy jednostek administracyjnych (fot. poniżej, źródło: nyalldawson.net).

Inne nowości to:
• wsparcie dla pomiarów w milach morskich,
• możliwość definiowania relacji „jeden do wielu”,
• możliwość eksportu danych do formatu DXF,
• poprawione okna dialogowe do edycji właściwości i wyrażeń użytkownika,
• wsparcie dla standardu WCS w QGIS Server,
• nowe narzędzia do digitalizacji bardziej skomplikowanych obiektów,
• wyświetlanie legendy mapy pochodzącej z usługi WMS,
• możliwość wklejania obiektów jako nowej warstwy wektorowej.

Na razie QGIS 2.2 można instalować pobrać przez instalator sieciowy OSGeo4W, wkrótce program dostępny ma być także w formie samodzielnego instalatora.

Jak zapowiadają twórcy aplikacji QGIS, od teraz jej kolejne wersje będą publikowane co około 4 miesiące i będą oznaczane kolejnymi liczbami parzystymi, np. 2.2, 2.4 itp.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS