Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-23| GIS

Quantum GIS: nowa nazwa, interfejs i nie tylko

Wraz z premierą wersji 2.0 zmieniono nazwę Quantum GIS, popularnej desktopowej aplikacji GIS-owej, na QGIS oraz wzbogacono ją o wiele nowych funkcji i narzędzi.


Quantum GIS: nowa nazwa, interfejs i nie tylko

Najbardziej widoczne zmiany to te w graficznym interfejsie użytkownika, np. nowy wygląd ikon w menu. By efektywniej wykorzystywać miejsce na ekranie, część okien dialogowych rozbudowano ponadto o rozwijane menu, a także dodano „miękkie notyfikacje” – komunikaty o pracy programu pojawiające się w górnej części okna, tak by nie zakłócały pracy użytkownika. QGIS 2.0 umożliwia ponadto: podgląd „na żywo” definiowanych kolorów, dodawanie do mapy obiektów w formacie SVG oraz oferuje narzędzie do budowy formularzy na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Nowe wydanie wyróżniają większe możliwości wymiany danych. QGIS zapewnia np. wsparcie dla baz danych Oracle Spatial oraz usług sieciowych WCS (służących np. do przesyłania rastrów czy modeli terenu) i WMTS. Przebudowano ponadto narzędzie Raster Data Provider, tak że umożliwia tworzenie nowych warstw rastrowych, ich przycinanie, resampling czy reprojekcję.

Sporo zmian i ułatwień wprowadzono w narzędziach do edycji symbolizacji obiektów. W oknie Data defined properties możliwie jest łatwe powiązanie sygnatury, jej wielkości, koloru, orientacji itd. z danymi atrybutowymi. Rozbudowano ponadto narzędzie do edycji sygnatur oraz dodano możliwość definiowania kolorów z przezroczystością. Jeśli chodzi o warstwy rastrowe, możliwa jest edycja takich parametrów jak: jasność, nasycenie czy kontrast. QGIS rozbudowano ponadto o narzędzie do kopiowania stylów między warstwami oraz ich zapisywania do bazy danych.

W edytorze widoku mapy (Map Composer) udostępniono: dodawanie obiektów HTML, dociąganie obiektów do linii pomocniczych czy generator serii map. Nowością jest także narzędzie do graficznego łączenia warstw, pozwalające łatwo stworzyć mapę stylizowaną np. na opracowanie historyczne. Z kolei w edytorze legendy możliwie jest jej rozbicie na 2 lub więcej kolumn.

W QGIS 2.0 całkowicie przebudowano narzędzia do etykietowania. Umożliwiają one teraz stosowanie nowych efektów graficznych, np. dodawanie cieni czy napisów na tarczach (spotykanych w niektórych krajach do oznaczania autostrad), a także edytowanie ich treści za pomocą linii kodu.

Program rozbudowano o nową konsolę do tworzenia skryptów w języku Python. Oferuje ona m.in. autouzupełnianie tekstu czy stosowanie zmiennej czcionki dla poszczególnych elementów skryptu. Do edytora skryptu dodano także wiele nowych funkcji, co poszerza możliwości sterowania QGIS za pomocą Pythona.

QGIS 2.0

Zmiany dotyczą także narzędzi do analizowania danych przestrzennych – jedną z ważniejszych jest Processing Modeller (fot. powyżej). Narzędzie to pozwala na utworzenie nawet skomplikowanego procesu przetwarzania danych za pomocą prostego interfejsu graficznego oraz jego zapis i łatwą edycję. W QGIS wbudowano ponadto na stałe zestaw narzędzi analitycznych Sextante, przemianowując go na Processing. Udostępniono również funkcję Processing Commander, która ułatwia dotarcie do poszukiwanego przez użytkownika narzędzia.

Wśród wielu innych nowości warto zwrócić uwagę na nowy manager wtyczek. Za jego pomocą możliwe jest pobieranie oraz zarządzanie poszczególnymi pluginami.

Program można pobrać za darmo ze strony projektu. Dostępny jest w dwóch wersjach – 32- oraz 64-bitowej. Ta druga to istotna nowość, zapewnia bowiem wydajniejsze działanie programu, co powinno być odczuwalne szczególnie przy przetwarzaniu dużych zbiorów danych.

Pełna lista zmian

Źródło: QGIS.org, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama