|2014-01-22|
GIS
O wolnym oprogramowaniu na wolnej licencji
Politechnika Krakowska wydała podręcznik „Systemy Informacji Geograficznej z Quantum GIS – część I” autorstwa Roberta Szczepanka, który można pobrać za darmo z internetu.
Jak można przeczytać przedmowie, systemy informacji przestrzennej zeszły pod strzechy. Pojawiające sie w Polsce książki traktujące o tej tematyce to najczęściej tłumaczenia popularnych pozycji anglojęzycznych. Zwykle opisują one podstawy teoretyczne lub wybrane zagadnienia aplikacyjne, bazując na programach własnościowych, często zwanych mylnie komercyjnymi.
Podręcznik ma za zadanie wypełnić lukę w tych publikacjach, przybliżając zagadnienia systemów informacji przestrzennej na przykładach wykorzystujących darmowy program Quantum GIS (wersja 1.7.4). Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie darmowych programów GIS, a dzięki dostępności wersji polskiej, zyskujący również coraz szersze grono użytkowników w naszym kraju.
Podręcznik jest adresowany do studentów uczelni technicznych, w szczególności kierunków, takich jak inżynieria i ochrona środowiska oraz gospodarka przestrzenna. Powinna to być jednak ciekawa lektura również dla innych osób zainteresowanych wykorzystaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych – geografów, leśników, archeologów, biologów czy ekonomistów.
Do wykonania zadań opisanych w podręczniku wystarczy dostęp do komputera oraz nieco wolnego czasu. Wszystkie dane wykorzystane w książce są publicznie dostępne. Aby łatwiej było zrozumieć kontekst poszczególnych zadań, przy ich opisie zaprezentowano podstawy teoretyczne omawianych zagadnień.
Podręcznik liczy 136 stron. Można go nabyć w wersji papierowej za 15,75 zł lub pobrać za darmo w formacie PDF. Tekst książki dostępny jest na otwartej licencji Creative Commons.
Pobierz podręcznik
JK
|