Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-01-22| GIS

O wolnym oprogramowaniu na wolnej licencji

Politechnika Krakowska wydała podręcznik „Systemy Informacji Geograficznej z Quantum GIS – część I” autorstwa Roberta Szczepanka, który można pobrać za darmo z internetu.


O wolnym oprogramowaniu na wolnej licencji

Jak można przeczytać przedmowie, systemy informacji przestrzennej zeszły pod strzechy. Pojawiające sie w Polsce książki traktujące o tej tematyce to najczęściej tłumaczenia popularnych pozycji anglojęzycznych. Zwykle opisują one podstawy teoretyczne lub wybrane zagadnienia aplikacyjne, bazując na programach własnościowych, często zwanych mylnie komercyjnymi.

Podręcznik ma za zadanie wypełnić lukę w tych publikacjach, przybliżając zagadnienia systemów informacji przestrzennej na przykładach wykorzystujących darmowy program Quantum GIS (wersja 1.7.4). Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie darmowych programów GIS, a dzięki dostępności wersji polskiej, zyskujący również coraz szersze grono użytkowników w naszym kraju.

Podręcznik jest adresowany do studentów uczelni technicznych, w szczególności kierunków, takich jak inżynieria i ochrona środowiska oraz gospodarka przestrzenna. Powinna to być jednak ciekawa lektura również dla innych osób zainteresowanych wykorzystaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych – geografów, leśników, archeologów, biologów czy ekonomistów.

Do wykonania zadań opisanych w podręczniku wystarczy dostęp do komputera oraz nieco wolnego czasu. Wszystkie dane wykorzystane w książce są publicznie dostępne. Aby łatwiej było zrozumieć kontekst poszczególnych zadań, przy ich opisie zaprezentowano podstawy teoretyczne omawianych zagadnień.

Podręcznik liczy 136 stron. Można go nabyć w wersji papierowej za 15,75 zł lub pobrać za darmo w formacie PDF. Tekst książki dostępny jest na otwartej licencji Creative Commons.

Pobierz podręcznik

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama