Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-18| GNSS

By Europejczycy masowo korzystali z Galileo

Optymistyczny scenariusz zakłada, że jeszcze w tym roku uda się częściowo uruchomić usługi nawigacyjne Galileo. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ściśle współpracuje z producentami sprzętu elektronicznego, by do tego czasu przygotowali oni swoje urządzenia na korzystanie z tego systemu nawigacji.


By Europejczycy masowo korzystali z Galileo

Obecnie ESA oraz Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) współdziałają z pięcioma producentami czipów satelitarnych oraz podobną liczbą producentów odbiorników. Dzięki temu przedsiębiorcy ci mają dostęp do laboratoriów obu instytucji, w których mogą sprawdzić, jak ich sprzęt działa z usługami Galileo.

Do dyspozycji producentów oddano m.in. instalację „hybrid localisation solution rack”, która dostarcza do testowanych czipów symulowane sygnały GPS, Galileo, wi-fi oraz GSM. W „octobox” sprawdzane jest z kolei działanie smartfonów i odbiorników satelitarnych. Testy terenowe przeprowadzane są natomiast z wykorzystaniem specjalnego pojazdu Lab’s Telecommunications and Navigation Testbed Vehicle.

Jak powiedział Philip Mattos z ST Microelectronics (producent czipów Teseo-2), to bardzo pożyteczna inicjatywa ESA i GSA, która przybliża przemysł elektroniczny do systemu Galileo. Dzięki tej i wcześniejszej współpracy miliony czipów tej firmy produkowane od 2009 r. są już gotowe na odbiór sygnałów Galileo. By móc z nich korzystać, wystarczy jedynie odpowiednia aktualizacja firmware’u.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS