Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-20| GNSS

Szwajcaria pomoże budować Galileo

Komisja Europejska podpisała ze szwajcarskim rządem umowę o współpracy przy budowie satelitarnych systemów nawigacyjnych EGNOS i Galileo.


Szwajcaria pomoże budować Galileo  <br />
fot. ESA
fot. ESA

Jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kraj ten już wcześniej angażował się w oba programy. To właśnie szwajcarscy eksperci odpowiedzialni byli na przykład za budowę maserów wodorowych instalowanych na satelitach Galileo.

Dzięki porozumieniu Szwajcaria stanie się pełnym uczestnikiem obu programów. Umowa zakłada udział przedstawicieli tego kraju w pracach grup roboczych Galileo i EGNOS na rzecz: bezpieczeństwa, kontroli eksportu, standardów i współpracy przemysłowej. Szwajcarzy zobowiązali się ponadto do wpłacenia na konto tych przedsięwzięć 80 mln euro jako zaległego wkładu za okres 2008-13.

Norwegia, która podobnie jak Szwajcaria nie jest członkiem UE, ale należy do ESA, podpisała analogiczne porozumienie w 2010 roku.

Źródło: KE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS