Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-19| GNSS, Instytucje

Galileo fiksuje w powietrzu

Naukowcom z Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się po raz pierwszy wyznaczyć w powietrzu szerokość i długość geograficzną oraz wysokość, korzystając wyłącznie z sygnałów Galileo.


Galileo fiksuje w powietrzu

Było to o tyle wyzwaniem, że obecnie w kosmosie znajdują się tylko cztery satelity tego systemu – dokładnie tyle, ile potrzeba do określenia współrzędnych. Czas pomiarów należało więc dobrać tak, by wszystkie aparaty były widoczne nad obszarem testów – w tym przypadku były to okolice holenderskiej bazy Gilze-Rijen.

Przypomnijmy, że pierwszy udany „fix” Galileo udało się uzyskać już w marcu br., tyle że działo się to na ziemi. Teraz para testowych odbiorników podłączona do trójczęstotliwościowej anteny na dachu samolotu musiała wyznaczyć pozycję maszyny poruszającej się z prędkością do 450 km/h oraz z przeciążeniami od 0,5 do 2 G. Na potrzeby eksperymentu używano zarówno usługi otwartej Galileo, jak i serwisu regulowanego publicznie (PRS) – przeznaczonego dla policji, straży pożarnej, pogotowia itp.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS