Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-09-05| GNSS

Obiecujące wyniki testów nowego serwisu Galileo

Kilka państw członkowskich Unii Europejskiej 2 września rozpoczęło niezależne testy najbardziej dokładnego i najlepiej zabezpieczonego serwisu oferowanego przez system nawigacyjny Galileo. Sygnał transmitowany na dwóch częstotliwościach nadawany jest obecnie przez cztery znajdujące się na orbicie satelity.


Obiecujące wyniki testów nowego serwisu Galileo

Serwis regulowany publicznie (Public Regulated Service, PRS) dostępny jest tylko dla upoważnionych użytkowników. Początkowo wdrożenie PRS przewidziane było na tzw. fazę pełnej operacyjności, jednakże w odpowiedzi na duże zainteresowanie państw członkowskich, został on włączony już do obecnie realizowanej fazy walidacyjnej. Szybką implementację PRS miał zapewnić wspólny projekt Komisji Europejskiej i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) rozpoczęty w lipcu 2012 roku – PPTI (PRS Participants To IOV).

Jak zauważa Miguel Manteiga, szef Biura Bezpieczeństwa Galileo przy ESA, niezależne testy prowadzone są obecnie przez Belgię, Francję, Włochy i Wielką Brytanię. Aktualne badania PRS wykazały, że autonomiczna dokładność pozycjonowania nie przekracza 10 m przy korzystnej konfiguracji satelitów. Jak zapewniają twórcy serwisu, jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę niewielką liczbę satelitów Galileo na orbicie i wdrożoną dotychczas w ograniczonym zakresie infrastrukturę naziemną.

Miguel Manteiga podkreśla również, że projekt PPTI będzie nadal rozwijany i bardziej zaawansowane funkcje serwisu zostaną przetestowane już tej jesieni. Co więcej, inne państwa członkowskie wyraziły już chęć przyłączenia się do kampanii PRS IOV.

Projekt PPTI jest pierwszym etapem działań, których celem jest jak najszybsze pełne wprowadzenie usługi PRS. Obecnie wysiłek państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej, ESA oraz Europejskiej Agencji ds. GNSS (GSA) skupia się na określeniu możliwych zastosowań serwisu oraz jego dalszym rozwoju.

Źródło: ESA, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS