wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-11| GNSS

Poseł zaniepokojony słabym zaangażowaniem w Galileo. Ministerstwo uspokaja.

Po tym jak poseł PSL Jan Bury wysłał do ministra spraw wewnętrznych interpelację w sprawie słabego zaangażowania naszego rządu w prace nad budową Galileo, resort zapewnia, że polska strona będzie brała aktywny udział w tym przedsięwzięciu.


Poseł zaniepokojony słabym zaangażowaniem w Galileo. Ministerstwo uspokaja.

Posła zaniepokoił fakt, że Polska nie ma obecnie swojego przedstawiciela w Radzie Bezpieczeństwa Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS-SB), choć kilka lat temu takiego przedstawiciela miała. Skutkuje to tym, że nie dostajemy ważnych dokumentów, jak np. wysłany kilka miesięcy temu „Call for Engagement (CfE) for PRS Galileo”, dotyczący prac nad usługą „regulowaną publicznie Galileo” (przeznaczoną m.in. dla służb ratunkowych i porządkowych czy urzędów).

Brak zaangażowania polskiego rządu – zdaniem Jana Burego – może sprawić, że krajowe podmioty nie będą mogły wziąć udziału w kontraktach związanych z tym serwisem, a to ograniczy możliwości odzyskiwania przez Polskę składki wpłacanej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Konsekwencją najpoważniejszą może okazać się brak uczestnictwa Polski w jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć technologicznych Unii Europejskiej, o ogromnym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa naszego kraju – można przeczytać w interpelacji.

Przedstawicielska MSW odpowiada, że po uzyskaniu ankiety Komisji Europejskiej dotyczącej PRS Galileo, między innymi z uwagi na złożoność problematyki, w resorcie zwrócono się o wydłużenie terminu wskazanego przez KE. Prolongatę tę uzyskano i w odpowiednim terminie ankieta została odesłana. Uwzględniono w niej sugestie m.in. krajowych środowisk naukowo-badawczych (w tym Zespołu ds. Systemu Galileo Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN), a także resortów: obrony, administracji i cyfryzacji, transportu, edukacji, gospodarki oraz spraw zagranicznych.

MSW informuje jednocześnie, że Polska z powrotem będzie reprezentowana w GNSS-SB. Mają tam zasiąść przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS