Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-11| GNSS

Poseł zaniepokojony słabym zaangażowaniem w Galileo. Ministerstwo uspokaja.

Po tym jak poseł PSL Jan Bury wysłał do ministra spraw wewnętrznych interpelację w sprawie słabego zaangażowania naszego rządu w prace nad budową Galileo, resort zapewnia, że polska strona będzie brała aktywny udział w tym przedsięwzięciu.


Poseł zaniepokojony słabym zaangażowaniem w Galileo. Ministerstwo uspokaja.

Posła zaniepokoił fakt, że Polska nie ma obecnie swojego przedstawiciela w Radzie Bezpieczeństwa Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS-SB), choć kilka lat temu takiego przedstawiciela miała. Skutkuje to tym, że nie dostajemy ważnych dokumentów, jak np. wysłany kilka miesięcy temu „Call for Engagement (CfE) for PRS Galileo”, dotyczący prac nad usługą „regulowaną publicznie Galileo” (przeznaczoną m.in. dla służb ratunkowych i porządkowych czy urzędów).

Brak zaangażowania polskiego rządu – zdaniem Jana Burego – może sprawić, że krajowe podmioty nie będą mogły wziąć udziału w kontraktach związanych z tym serwisem, a to ograniczy możliwości odzyskiwania przez Polskę składki wpłacanej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Konsekwencją najpoważniejszą może okazać się brak uczestnictwa Polski w jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć technologicznych Unii Europejskiej, o ogromnym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa naszego kraju – można przeczytać w interpelacji.

Przedstawicielska MSW odpowiada, że po uzyskaniu ankiety Komisji Europejskiej dotyczącej PRS Galileo, między innymi z uwagi na złożoność problematyki, w resorcie zwrócono się o wydłużenie terminu wskazanego przez KE. Prolongatę tę uzyskano i w odpowiednim terminie ankieta została odesłana. Uwzględniono w niej sugestie m.in. krajowych środowisk naukowo-badawczych (w tym Zespołu ds. Systemu Galileo Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN), a także resortów: obrony, administracji i cyfryzacji, transportu, edukacji, gospodarki oraz spraw zagranicznych.

MSW informuje jednocześnie, że Polska z powrotem będzie reprezentowana w GNSS-SB. Mają tam zasiąść przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS