Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-04-19| GNSS

Czwórka Galileo w pełni operacyjna

Wystrzelone w październiku 2011 i 2012 r. cztery satelity europejskiego sytemu nawigacji Galileo przeszły już wszystkie testy, co pozwoliło ogłosić ich pełną operacyjność.


Czwórka Galileo w pełni operacyjna

Jak podsumowali testy przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykazały one, że aparaty spełniają wszystkie postawione im wymagania techniczne. Cztery satelity bloku IOV (In-Orbit Validation) powstały w zakładach firmy Astrium i są pierwszymi elementami segmentu kosmicznego Galileo. Wcześniej wystrzelono wprawdzie aparaty GIOVE-A i -B, ale miały one wyłącznie charakter testowy i nie nadają już sygnałów nawigacyjnych. W komunikacie prasowym firma Astrium podkreśla, że budowa satelitów IOV była dla niej sporym wyzwaniem. W projekcie uczestniczyły setki pracowników z 43 spółek zarejestrowanych w 15 europejskich krajach.

W następnej kolejności wystrzeliwane będą satelity bloku FOC (Full Operational Capability), które są budowane przez niemiecko-brytyjskie konsorcjum firm OHB System i SSTL. Pierwszy start wyznaczono na jesień tego roku. Następne zaplanowano tak, by najpóźniej w 2015 roku ogłosić częściową operacyjność europejskiego systemu nawigacji.

Kolejną dobrą wiadomością w programie Galileo jest zawarcie 17 kwietnia wstępnego porozumienia ws. zabezpieczenia finansowania tego przedsięwzięcia. Członkowie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ustalili, że w najbliższej perspektywie finansowej na budowę systemów Galileo i EGNOS wspólnota wyda 6,3 mld euro. Kwotę tę musi jeszcze formalnie zatwierdzić Parlament Europejski.

Źródło: Astrium, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama