wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-19| GNSS

Czwórka Galileo w pełni operacyjna

Wystrzelone w październiku 2011 i 2012 r. cztery satelity europejskiego sytemu nawigacji Galileo przeszły już wszystkie testy, co pozwoliło ogłosić ich pełną operacyjność.


Czwórka Galileo w pełni operacyjna

Jak podsumowali testy przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykazały one, że aparaty spełniają wszystkie postawione im wymagania techniczne. Cztery satelity bloku IOV (In-Orbit Validation) powstały w zakładach firmy Astrium i są pierwszymi elementami segmentu kosmicznego Galileo. Wcześniej wystrzelono wprawdzie aparaty GIOVE-A i -B, ale miały one wyłącznie charakter testowy i nie nadają już sygnałów nawigacyjnych. W komunikacie prasowym firma Astrium podkreśla, że budowa satelitów IOV była dla niej sporym wyzwaniem. W projekcie uczestniczyły setki pracowników z 43 spółek zarejestrowanych w 15 europejskich krajach.

W następnej kolejności wystrzeliwane będą satelity bloku FOC (Full Operational Capability), które są budowane przez niemiecko-brytyjskie konsorcjum firm OHB System i SSTL. Pierwszy start wyznaczono na jesień tego roku. Następne zaplanowano tak, by najpóźniej w 2015 roku ogłosić częściową operacyjność europejskiego systemu nawigacji.

Kolejną dobrą wiadomością w programie Galileo jest zawarcie 17 kwietnia wstępnego porozumienia ws. zabezpieczenia finansowania tego przedsięwzięcia. Członkowie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ustalili, że w najbliższej perspektywie finansowej na budowę systemów Galileo i EGNOS wspólnota wyda 6,3 mld euro. Kwotę tę musi jeszcze formalnie zatwierdzić Parlament Europejski.

Źródło: Astrium, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS