wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-10| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

Bentley Forum rośnie w siłę

Modelowanie informacji poprzez zintegrowane projekty dla inteligentnej infrastruktury. Co oznacza ta najnowsza strategia Bentley Systems – producenta m.in. aplikacji MicroStation – dyskutowano dziś (10 grudnia) w Warszawie podczas dorocznego spotkania użytkowników oprogramowania tej firmy.


Bentley Forum rośnie w siłę

Oprócz nieco zmienionej nazwy (Bentley Advantage Forum) tegoroczne spotkanie wyróżniała spora liczba uczestników (około dwustu) oraz bogata tematyka podzielona na cztery sesje tematyczne: drogownictwo, przemysł, budownictwo, a także rozwiązania geoprzestrzenne oraz dla sieci przesyłowych.

Spotkanie rozpoczęła sesja plenarna, w trakcie której zaprezentowano najważniejsze elementy strategii Bentley Systems. Można streścić ją w trzech hasłach:
1) Modelowanie informacji – czyli nacisk na sprawną obsługę danych w różnych formatach i standardach. Kryje się za tym m.in. dalszy rozwój narzędzi do obróbki chmur punktów ze skanowania laserowego. Jak podkreślił szef Bentley Systems Polska Paweł Starzyński, jako że technologia ta staje się coraz tańsza, to znajduje zastosowanie w kolejnych branżach. Bentley chce więc ją wdrażać we wszystkich swoich rozwiązaniach.
2) Zintegrowane projekty – z myślą o nich Bentley Systems chce dostarczać narzędzi pozwalających na efektywną współpracę wielu specjalistów z różnych dziedzin nad jednym projektem. Sztandarowym produktem umożliwiającym to jest ProjectWise do zarządzania dokumentacją projektową, najnowszym przykładem jest zaś Bentley MapMobile pozwalający przeglądać projekty w terenie na ekranie smartfona czy tabletu. Co hasło „zintegrowany projekt” oznacza w praktyce, pokazał Marcin Abel z korporacji URS, która projektowała obwodnicę Sztokholmu. Między innymi dzięki ProjectWise skomplikowane i wielodyscyplinarne prace mogli wykonywać projektanci z kilku krajów, w tym z Polski. Dodajmy, że za innowacyjność tego przedsięwzięcia firma Bentley Systems nagrodziła je w tym roku nagrodą BeInspired w kategorii „Drogi”.
3) Inteligenta infrastruktura – pod tym hasłem kryją się rozwiązania umożliwiające nie tylko projektowanie, ale także wspomagające budowę oraz eksploatację obiektu. Służy do tego m.in. program AssetWise.

Sporo miejsca na Bentley Advantage Forum poświęcono także licencjonowaniu aplikacji. Od przyszłego roku powoli wycofywana będzie subskrypcja SelectSeries, a w jej miejsce mają pojawić się bardziej elastyczne rozwiązania. Przykładem jest usługa OpenAccess. Ma ją wyróżniać m.in.: dostęp do całego portfolio Bentleya przy płaceniu tylko za używane przez klienta oprogramowanie (w cyklu kwartalnym), a także brak opłaty wstępnej czy możliwość korzystania ze szkoleń na żywo lub/i na żądanie.

Kolejnym dużym krokiem w rozwoju oferty tej firmy ma być serwis BentleyConnect. Pozwoli na przykład na wyszukiwanie dokumentacji w rozproszonych systemach informatycznych bazujących na różnych technologiach. Więcej o jego zaletach mamy się dowiedzieć w przyszłym roku.

Ciekawostką na Forum była prezentacja wyników intensywności wykorzystania oprogramowania Bentley Systems, co ma pośrednio świadczyć o kondycji branży budowlanej. Okazuje się, że w Polsce rok 2012 cechował się pod tym względem mizernym wzrostem. Od połowy bieżącego roku widać już jednak postępujące ożywienie.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS