wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-31| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Software, Imprezy, Kataster

Nagrody Be Inspired przyznane. Oto projekty, które inspirują świat

Spośród 65 finalistów (w tym trzech z Polski) startujących w 22 kategoriach jury złożone z profesjonalistów z poszczególnych dziedzin wybrało najlepsze i najbardziej ambitne projekty zrealizowane z wykorzystaniem oprogramowania Bentley Systems. Laureatów ogłoszono dzisiaj (31 października) podczas finału konferencji „Year in Infrastructure”.


Nagrody Be Inspired przyznane. Oto projekty, które inspirują świat

Kategorią najbardziej związaną z geodezją i kartografią jest administracja. Tu zwycięzca był pewny od początku – wygrał projekt stworzenia modelu 4D dla inwestycji Crossrail. To budowana właśnie linia kolejowa biegnąca pod centrum Londynu. W ramach inwestycji wartej 42 mld funtów do 2018 r. ma powstać 42 km tuneli i 37 stacji. Widowiskowym efektem stworzenia modelu 4D dla tej inwestycji jest animacja, która pokazuje ze szczegółami cały planowany proces budowlany. Ale, jak podkreślał inwestor, nie chodzi tu tylko o atrakcyjny film. Dzięki modelowi 4D udaje się bardzo skutecznie koordynować pracę 14 tys. pracowników oraz zawczasu identyfikować konfliktowe sytuacje.

Pozostali finaliści w tej kategorii to projekty: modernizacji katastru w meksykańskim kurorcie Cancun, dzięki któremu wpływy z podatku od nieruchomości udało się zwiększyć o 2/3, oraz digitalizacji dokumentacji dla kolei w Nowej Południowej Walii (Australia), w trakcie którego przetworzono blisko 2,8 mln dokumentów i udostępniono je w nowo utworzonym systemie teleinformatycznym.

W nowej kategorii przetwarzanie i zarządzanie chmurą punktów laureatem został projekt firmy J.L. Patterson & Associates, który polegał na zeskanowaniu najdłuższego tunelu kolejowego w Stanach Zjednoczonych i przygotowaniu na tej podstawie planu jego modernizacji, tak aby mogły nim przejeżdżać większe pociągi. Jury doceniło tu dwa elementy. Po pierwsze, pomiar wykonano bardzo szybko, co pozwoliło uniknąć wyłączenia ruchliwego tunelu z eksploatacji. Po drugie, dzięki dokładnej chmurze punktow oraz umiejętnemu zastosowaniu oprogramowania udało się znacznie skrócić prace budowlane, a ich koszt obniżono o 1 mln dol. To zasługa tego, że pierwotnie planowano poszerzyć tunel na całej długości. Analiza konstrukcji wykazała jednak, że nie jest to konieczne, gdyż na niektórych odcinkach wystarczy przestawić tory.

Do finału trafiły także projekty: indyjskiej firmy Avineon polegający na utworzeniu modelu 3D zabudowy Brukseli (bazując na lotniczym skanowaniu laserowym oraz stereoparach lotniczych utworzono modele 260 tys. budynków oraz 200 mostów) oraz niemieckiej spółki Steuernagel Ingenieure, która na podstawie naziemnego skaningu utworzyła dokumentację gotyckiego kościoła św. Leonarda we Frankfurcie nad Menem niezbędną do jego renowacji (fot. poniżej).

W kategorii sieci geoprzestrzennych zwyciężyło przedsiębiorstwo wodociągowe EPCOR z kanadyjskiego miasta Edmonton docenione za modernizację swojego GIS-u, co kosztowało równowartość 0,8 mln euro. Celem projektu było – z jednej strony – znaczne rozszerzenie możliwości systemu, z drugiej zaś – zachowanie tego samego środowiska bazodanowego oraz zbliżonego graficznego interfejsu, by uniknąć kosztownych szkoleń dla 500 użytkowników.

Pozostałe finałowe projekty to: budowa GIS-u dla sieci ciepłowniczej we włoskim mieście Cremona (wykonawcą była firma AEM Gestioni) oraz wykonanie inwentaryzacji i projektu modernizacji sieci telekomunikacyjnej w Waszyngtonie (Precision Valley Telecomunication).

Warto jeszcze wspomnieć o laureacie w kategorii drogi. Jest nim URS Corporation wyróżniona za opracowanie w technologii BIM (modelowanie informacji o budynkach) kompleksowego trójwymiarowego projektu obwodnicy Sztokholmu. Jak chwali się wykonawca, dzięki użyciu rozwiązań 3D udało się skrócić czas pracy o 30% względem dotychczas stosowanych technik. Podkreślmy, że choć firma jest międzynarodowa, to opracowanie zrealizował jej polski oddział.

Pozostali krajowi finaliści, niestety, nie zostali wyróżnieni. Przypomnijmy, że byli to:
• Jawor Design Studio oraz LabDigiFab z projektem „Parametryczny pawilon” zrealizowanym wspólnie ze studentami architektury na Politechnice Wrocławskiej (kategoria projektowanie generatywne);
• Profarb Grupa Chemiczna Sp. z o.o. z projektem „Instalacja do produkcji żywic alkidowych” zrealizowanym w Rosji (kategoria produkcja procesowa).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS