wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-09| GIS, Software, Imprezy

Inspirujące projekty wybrane

O nagrody Bentleya – BeInspired walczyło w tym roku w 20 kategoriach 260 projektów z 42 krajów. Wczoraj (9 listopada) poznaliśmy ich laureatów. Wśród nich nie zabrakło przedsięwzięć związanych z geodezją.


Inspirujące projekty wybrane
W najbardziej geoprzestrzennej kategorii, „Administracja”, zwyciężył system informacji geograficznej dla wybudowanego w 2008 roku portu w Helsinkach. Powstał on w półtora roku kosztem 700 tys. dolarów. Za pośrednictwem rozwiązań desktopowych i sieciowych Bentleya udostępnia on 70 specjalistom z różnych dziedzin szczegółowe dane przestrzenne w formacie DWG. Dzięki zastosowaniu oprogramowania ProjectWise mogą oni pobierać i modyfikować pliki, ale także śledzić historię ich zmian.

Port w Helskinkach pokonał projekty: modernizacji katastru w meksykańskim mieście Metepec oraz budowy trójwymiarowego modelu australijskiego miasta Newcastle. Pierwszy – poprzez budowę cyfrowego systemu oferującego aktualne dane o gruntach i ich cenach – zwiększył przychody ratusza z tytułu podatku katastralnego o 22% już w pierwszym roku funkcjonowania. Drugi projekt polegał na wykonaniu modelu 3D dla centrum Newcastle. Opracowanie wyróżnia to, że uwzględnienia nie tylko budynki, ale także elementy infrastruktury podziemnej – uzbrojenia terenu, a nawet głębinowych kopalni węgla. Co ciekawe, digitalizacja niektórych kopalń bazowała na mapach sprzed ponad stu lat. Mimo iż stare wyrobiska nie są już użytkowane, mogą stanowić zagrożenie dla miejskiej infrastruktury.

W kategorii „Procesy produkcyjne” zwyciężył niezwykle pracochłonny projekt z Kataru. Jego wykonawca (krajowa agencja odpowiedzialna za wydobycie ropy) musiał wykonać szczegółową inwentaryzację czterech instalacji naftowych, gdyż istniejąca dokumentacja papierowa okazała się nieaktualna i wybrakowana. Na potrzeby pomiarów wykonano aż 4280 skanów i 18 tys. zdjęć panoramicznych, a ponadto uzupełniono je o dane z blisko 0,5 mln rysunków 2D sprzed nawet kilkudziesięciu lat! Inwentaryzacja kosztowała blisko 19 mln dolarów i zdaniem jej wykonawców była największym tego typu projektem w branży naftowej. Wkrótce rekord ten zostanie jednak pobity, bo ci sami wykonawcy przeprowadzą pomiar pozostałych katarskich instalacji wydobywczych. Szacują, że będzie to wymagać wykonania nawet 11 tys. skanów.

W kategorii „Multimedia” nagrodę przyznano amerykańskiej firmie i-TEN Associates za opracowanie technologii generowania w MicroStation animacji na podstawie chmur punktów ze skanowania laserowego uzupełnionych dokumentacją fotograficzną. Opracowanie pojedynczej animacji wymagało wykonania przeciętnie 70 skanów, z których każdy zajmował na dysku około 700 MB.

W kategorii „Innowacja w wodociągach” zwyciężył projekt systemu informacji geograficznej dla przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji w tureckim mieście Izmir. Jego opracowanie kosztowało 470 tys. dolarów, ale przyczyniło się do zmniejszenia kosztów zatrudnienia w firmie o 20%.

Jedną z trzech nagród specjalnych otrzymał natomiast projekt budowy wirtualnego urzędu katastralnego w jednym z największych miast świata, czyli Meksyku. Na jego potrzeby wykonano blisko 8 tys. zdjęć lotniczych, zbudowano model 3D miasta oraz przeprowadzono około 2 mln inspekcji terenowych. Większość prac wykonano w oprogramowaniu Bentley Map.

Wśród finalistów warto także wymienić projekt japońskiej firmy Kokusai Kogyo. Po katastrofalnym tsunami, które w marcu tego roku nawiedziło wyspę Honsiu, spółka z własnej inicjatywy wyruszyła na zniszczone tereny, by swoim mobilnym (MLS) i lotniczym (ALS) systemem skanowania szczegółowo zinwentaryzować zniszczenia. Dzięki technologii MMS możliwe było precyzyjne odnalezienie pęknięć na drogach. ALS pomógł zaś lepiej ocenić zniszczenia zabudowy. Łącznie w ramach projektu pomierzono obszar o powierzchni ponad 350 km kw., a zebrane dane zajęły ponad 80 GB (fot. powyżej).

Warto dodać, że wśród pozostałych laureatów i finalistów znalazły się jedne z największych przedsięwzięć inżynieryjnych świata – np. rozbudowa Kanału Panamskiego (kategoria „Geoinżynieria”), a także budowa magistrali kolejowej pod Londynem („Zarządzenie informacją o infrastrukturze”) czy obwodnicy Zapory Hoovera („Mosty”).

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS