Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-08| Teledetekcja, Firma, Software

Bentley stawia na skanowanie

Podczas rozpoczętej dziś (8 listopada) w Amsterdamie konferencji BeInspired firma Bentley Systems ogłosiła zakup spółki Pointools zajmującej się produkcją oprogramowania do obróbki danych ze skanowania laserowego.


Bentley stawia na skanowanie

Oba przedsiębiorstwa już wcześniej ze sobą współpracowały – pod koniec 2009 roku Bentley zaimplementował bowiem w swoich aplikacjach opracowany przez Pointools silnik Vortex do sprawnego przetwarzania nawet dużych chmur punktów.

Pierwszym efektem tej transakcji ma być udoskonalone oprogramowanie Bentley Descartes V8i w wydaniu SELECTseries3. Będzie oferowało m.in. zaawansowane narzędzia do snapowania czy ekstrakcji obiektów na podstawie chmur punktów – możliwe będzie np. przyciąganie kursora do najwyżej lub najniżej położonego punktu w obrębie zadanego obszaru.
Nowością będzie także udoskonalona praca na bardzo dużych plikach z wykorzystaniem oprogramowania ProjectWise. Ma ono umożliwiać pobieranie przez użytkownika aplikacji desktopowej za pomocą internetu tylko potrzebnych w danej chwili fragmentów chmury punktów w gęstości dopasowanej do aktualnie wykorzystywanej skali. Tym samym, by edytować dane ze skaningu laserowego, nie trzeba ich fizycznie posiadać ich na dysku, co przy większych projektach powinno znacznie odciążać komputer.

Aplikacje ProjectWise i Descartes nie będą jedynymi, jakie mają być udoskonalone dzięki przejęciu Pointools. Przedstawiciele Bentley Systems zapewniają, że wiele innowacji związanych z tą transakcją zostanie zaprezentowanych już w 2012 roku.

Podczas konferencji Greg Bentley (na fot. powyżej) powiedział, że skanowanie laserowe jest przyszłością CAD-u i GIS-u. Niestety, obecnie większość aplikacji do edycji chmur punktów pisana jest pod sprzęt konkretnego producenta. Zaletą nowego oprogramowania Bentley Systems ma być natomiast jednakowa kompatybilność z różnymi modelami skanerów. Zapewnił jednocześnie, że kierowana przez niego firma nadal będzie rozwijać różne produkty marki Pointools – także te przeznaczone dla konkurencyjnych aplikacji (np. Autodesku).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS