Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-11-15| GIS, Firma, Software, Imprezy

Infrastruktura inspiruje świat

Spośród 57 projektów w 20 kategoriach międzynarodowy zespół dziennikarzy i specjalistów z branż GIS, CAD i budownictwo wybrał najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia infrastrukturalne świata wykonane za pomocą oprogramowania Bentley Systems.


Infrastruktura inspiruje świat

Ogłoszenie zwycięzców zwieńczyło coroczną konferencję „BeInspired” organizowaną przez firmę Bentley Systems (Amsterdam, 12-14 listopada) znaną przede wszystkim jako producenta oprogramowania MicroStation.

W kategorii najbardziej powiązanej z GIS-em i geodezją, czyli „Government” nie było zaskoczenia. Zwyciężył brytyjski projekt Crossrail polegający na zbudowaniu trasy średnicowej biegnącej po osi wschód-zachód przez cały Londyn. To chyba największe przedsięwzięcie infrastrukturalne realizowane obecnie w Europie. GIS pomógł tu przede wszystkim zapanować nad ogromną ilością danych przestrzennych (fot. poniżej) oraz sprawnie dystrybuować je pomiędzy licznymi podwykonawcami. Posłużył do tego specjalnie założony geoportal bazujący m.in. na usługach OGC.

Bardzo ciekawym elementem projektu było powołanie wspólnie z Bentleyem centrum edukacyjnego, w którym podwykonawcy mogli nauczyć się obsługi poszczególnych aplikacji.

Pozostałymi finalistami w tej kategorii były projekty z Kopenhagi oraz nowozelandzkiego miasta Napier. Pierwszy polegał na założeniu tzw. słonecznego katastru, który za pomocą geoportalu pozwala sprawdzić, gdzie opłaca się instalować panele słoneczne. Serwis ten jest jednym ze środków, dzięki któremu do 2025 r. stolica Danii ma stać się pierwszym miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
Projekt nowozelandzki pozornie miał niewielki zasięg. Dotyczył bowiem założenia zintegrowanego systemu GIS w 50-tysięcznym Napier. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom niewielkie miasto oszczędza spore pieniądze (rocznie 50 tys. dolarów nowozelandzkich, czyli około 133 tys. zł).

Systemy informacji geograficzne mniej lub bardziej obecne były niemal we wszystkich kategoriach, co zdecydowanie wyróżniało tegoroczną edycję „BeInspired”. Kopalnia diamentów w RPA, farma wiatrowa w Newadzie czy sieć wodociągów w Azerbejdżanie – to tylko wybrane przykłady na to, że granica między CAD-em a GIS-em jest coraz cieńsza, a przy dużych projektach jedno bez drugiego nie może już funkcjonować.

Co jeszcze łączyło finalistów tegorocznej edycji konkursu? Modelowanie 3D to „bułka z masłem”. Teraz wyzwaniem staje się praca w czterech lub nawet pięciu wymiarach. Poważną przeszkodą w niemal wszystkich projektach było także łączenie modeli zapisanych w różnych formatach oraz pochodzących z różnych aplikacji. Finaliści byli zgodni, że oprogramowanie Bentleya pomaga dobrze zapanować nad tym informacyjnym chaosem. Mowa tu szczególnie o aplikacji ProjectWise. Podczas dyskusji przedstawiciele biznesu podkreślali jednak, że mimo jej niewątpliwych zalet jest ona za droga, by stosować ją w mniejszych przedsięwzięciach. Warto więc, by Bentley pomyślał nad jej mniej złożoną i jednocześnie tańszą wersją.

Normą w wielu projektach było stosowanie dużej liczby aplikacji Bentleya jednocześnie – średnio 13. Do tego w licznych przypadkach dochodziły autorskie programy rozszerzające możliwości MicroStation – jak widać, firma inżynieryjna czy projektowa coraz bardziej staje się także przedsiębiorstwem informatycznym. Wiele prezentacji odwoływało się do do znudzenia powtarzanego skrótu ROI (Return on investment) oznaczającego zwrot z inwestycji. Każdy finalista starał się bowiem udowodnić, że dzięki rozsądnemu użyciu narzędzi CAD i GIS można nie tylko skończyć pracę na czas, ale i obniżyć przynajmniej o kilka procent koszty realizacji kontraktu.

Nie sposób nie wspomnieć także o pierwszym od kilku lat polskim przedsięwzięciu w „BeInspired”. Firma BBKS-Projekt z Krakowa w kategorii „Innovation in Land Development, Engineering and Management” prezentowała projektowanie rozbudowy lotniska Rzeszów-Jasionka. Niestety, przegrała z budową farmy wiatrowej w Newadzie. Jako ciekawostkę można jednak podać fakt, że polski projekt był bodaj jedynym w tegorocznej edycji „BeInspired”, który musiał zmagać się z łączeniem danych urzędowych dostarczonych w kilku różnych układach współrzędnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama