Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-30| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

Totalna chmura z Bentley Systems

Prezentując na dorocznej konferencji „Year in Infrastructure” (Londyn, 28-30 października) kierunki rozwoju swojego oprogramowania, organizator imprezy – firma Bentley Systems – położyła zaskakująco niewielki nacisk na nowe narzędzia do obróbki danych, a zamiast tego skupiła się na przetwarzaniu w chmurze i elastycznym licencjonowaniu.


Totalna chmura z Bentley Systems

Bodaj najważniejszą nowością ogłoszoną na konferencji jest Bentley Connect promowany pod hasłem „platforma jako usługa”. To rozwiązanie bazujące na systemie Microsoft Azure przeznaczone dla większych projektów infrastrukturalnych. Zapewnia gotową platformę działającą „w chmurze”, która integruje wszystkich uczestników przedsięwzięcia inwestycyjnego, w tym ich systemy informatyczne, nawet te niekorzystające z rozwiązań Bentleya. Ułatwia w ten sposób zarządzanie danymi projektowymi, aplikacjami, licencjami, a nawet pracownikami i ich kompetencjami. Jak tłumaczył na konferencji prezes Bentley Systems Greg Bentley, w przeciwieństwie do innych rozwiązań typu cloud computing w usłudze Connect nie chodzi o przenoszenie swoich zasobów do chmury, a raczej o komunikowanie się uczestników projektu przez chmurę. W jego ocenie główną zaletą tego rozwiązania jest skrócenie czasu niezbędnego do rozpoczęcia zasadniczych prac przedsięwzięcia infrastrukturalnego.

Ale co z tego będzie mieć geodeta tudzież specjalista od GIS-u? Przede wszystkim łatwy dostęp do aktualnych danych projektowych w odpowiednim dla niego formacie – czy to na swoim komputerze stacjonarnym, czy na urządzeniu mobilnym. Będzie mógł także korzystać „w chmurze” z aplikacji Bentleya, a więc odpada konieczność wykupywania licencji i instalowania software’u. Łatwiejsze powinno być także zdawanie wyników swojej pracy oraz wymiana informacji z innymi uczestnikami inwestycji.

Nowością są ponadto dwie usługi licencjonowania. Pierwsza to Select OpenAccess, dzięki której w razie doraźnych potrzeb dotychczasowi subskrybenci usługi Select będą mogli skorzystać z dowolnej aplikacji Bentleya. Samo zapisanie się do usługi jest bezpłatne, a programy licencjonowane są w okresach kwartalnych. Dodajmy, że z podobnej możliwości mogli dotychczas korzystać tylko więksi klienci z wykupioną subskrypcją ELS (Enterprise License Subscription). W zamyśle Bentleya Select OpenAccess przeznaczone jest zaś dla znacznie mniejszych przedsiębiorstw, które dopiero zdobywają pozycję na rynku.

Druga premierowa usługa to MANAGEservices, czyli możliwość skorzystania z ProjectWise w chmurze. Przypomnijmy, że ProjectWise do oprogramowanie do zarządzania dokumentacją projektową pozwalające sprawować kontrolę nad tym, kto ma dostęp do danych, kto może je edytować oraz czy używana jest najnowsza wersja projektu. Choć oprogramowanie jest cenione na całym świecie, to – jak wyjaśnia producent – wielu klientów powstrzymywało się przed korzystaniem z niego z uwagi na konieczność inwestycji w infrastrukturę serwerową. Dzięki MANAGEservices nie ma już takiej konieczności – ProjectWise działa bowiem w chmurze. Usługa dostępna jest w dwóch wersjach – Essentials (do 25 użytkowników) oraz Enterprise (do tysiąca użytkowników, przy czym koszt usługi jest zależny od liczby użytkowników).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS