Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-29| GIS, Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy

Więcej narzędzi geoprzestrzennych w aplikacjach Bentleya

Podczas rozpoczynającej się dziś (29 października) konferencji „Year in infrastructure” firma Bentley Systems – organizator imprezy – zapowiedziała wzbogacenie swoich aplikacji o nowe narzędzia do przetwarzania danych przestrzennych.


Więcej narzędzi geoprzestrzennych w aplikacjach Bentleya

Jeśli chodzi o flagowy GIS-owy produkt tej korporacji – Bentley Map – zmiany w wersji SELECTseries 4 (planowana premiera: koniec br.) dotyczą przede wszystkim wymiany danych oraz kartograficznej prezentacji. Nowościami będą m.in.:
• obsługa geobaz Esri;
• udoskonalona obsługa baz Oracle Spatial, w tym wsparcie dla danych o teksturach modeli oraz możliwość wykonywania zapytań 3D, a nie – jak dotychczas – tylko 2D;
• narzędzie do złożonej wizualizacji obiektów liniowych przydatne np. do prezentacji mostów, wiaduktów;
• definiowanie różnych stylów wyświetlania obiektu w zależności od skali.

Bentley Descartes jest z kolei aplikacją przeznaczoną do edycji danych rastrowych, numerycznych modeli terenu oraz chmur punktów. Wersja SELECTseries 5 (premiera: koniec br.) ma się wzbogacić np. o:
• narzędzia do wyodrębniania z chmury punktów rur oraz obiektów z nimi związanych; jak zapewnia producent, będzie je wyróżniał wysoki stopień automatyzacji;
• narzędzia do wykrywania kolizji z wykorzystaniem danych ze skanowania laserowego; pozwolą np. porównać chmurę punktów istniejącego obiektu z wektorowym projektem jego modernizacji/rozbudowy i znaleźć miejsca, gdzie obie te warstwy się na siebie nakładają;
• analizy skalowalnych modeli terenu (DSM); przypomnijmy, że DSM to opracowane przez Bentleya rozwiązanie do integracji wielu modeli terenu i zabudowy dla nawet rozległych obszarów; od nowej wersji z ich zalet będą mogli korzystać użytkownicy innych aplikacji GIS-owych; Descartes będzie mógł bowiem eksportować DSM do postaci poziomic oraz rastrowych NMT; program pozwoli ponadto na nakładanie na powierzchnię DSM obiektów wektorowych 2D, np. linii (fot. powyżej).

Bodaj najwięcej nowości szykuje się w mobilnej aplikacji Bentleya, czyli Map Mobile. Jak chwali się producent, choć zaprezentowano ją raptem rok temu, to już ma kilkuset użytkowników na całym świecie. Na razie dostępna jest tylko dla systemu Android i umożliwia wyłącznie wyświetlanie danych przestrzennych w formie 2D wraz z atrybutami i lokalizacją użytkownika oraz dodawanie do nich uwag.

Od nowego roku z programu będą mogli korzystać także właściciele iPadów oraz iPhone’ów. Aplikacja będzie wyświetlać też trójwymiarowe modele terenu i zabudowy, dane z serwisów WMS oraz powiązane z obiektami przestrzennymi zdjęcia, filmy i dokumenty. Użytkownik Bentley Map Mobile będzie mógł ponadto edytować dane atrybutowe obiektów oraz używać własnych układów współrzędnych.

Na konferencji umówiono także zmiany we flagowym produkcie tej firmy, czyli MicroStation. W zaprezentowanej wcześniej w tym roku wersji SELECTseries 3 wprowadzono m.in.:
• możliwość korzystania z przesyłanej strumieniowo chmury punktów za pośrednictwem usługi ProjectWise PointCloud; pozwala to na sprawną edycję nawet dużych chmur poprzez pobieranie do pamięci komputera tylko jej potrzebnych w danej chwili wycinków;
• udoskonalony manager efektów pozwalający na lepszy podgląd ostatecznego efektu renderingu danych;
• obsługę formatów RealDWG 2014 oraz Rhino V5.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS