Jako teren testów wybrano kamieniołom w miejscowości Asker. W ocenie firmy Aibotix pomierzenie tego obiektu o powierzchni 33 ha za pomocą tachimetru zajęłoby około 3-4 tygodni, a do tego wiązałoby się dla geodety z różnymi niebezpieczeństwami.
W przypadku drona w 4 razy krótszym czasie udało się pozyskać zdjęcia lotnicze kamieniołomu w rozdzielczości 2,3 cm oraz opracować na ich podstawie numeryczny model terenu i ortofotomapę. Jak zachwala swojego bezpilotowca X6 producent, jest on przy tym bardzo łatwy w obsłudze. Plan lotu opracowuje się w intuicyjnym oprogramowaniu Aibotix AiProFlight, gdzie definiowane są takie parametry jak: obszar nalotu oraz rozdzielczość i wzajemne pokrycie zdjęć. Następnie jest on wysyłany do drona, po czym maszyna w 100% automatycznie wykonuje cały lot. Pozyskane zdjęcia są później przetwarzane w aplikacjach zewnętrznych producentów, np. AgiSoft lub Enso.

Wykorzystanie X6 – w ocenie producenta – ułatwiają także takie zalety maszyny jak: stabilność lotu pozwalająca na pracę nawet przy silnym wietrze, brak konieczności kalibracji kamery czy możliwość wykonywania zdjęć ukośnych poprzez odchylenie aparatu od nadiru. Do tego pomiar kamieniołomu w tej technologii nie wiązał się z żadnym ryzykiem dla życia lub zdrowia operatora – podkreśla Aibotix.