Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-08| GNSS, Geodezja, GIS, Firma, Edukacja, Instytucje

Rusza olsztyński park naukowy. Nie zabraknie w nim geodezji

6 listopada uroczyście otwarto Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Ma on stać się dla pracowników naukowych i studentów miejscem prowadzenia badań, m.in. z zakresu geodezji.


Rusza olsztyński park naukowy. Nie zabraknie w nim geodezji

OPNT powstał kosztem 70 mln zł, z czego 56 mln zł dołożyła Unia Europejska. Obiekt składa się z trzech części:
1) Parku Technologicznego – miejsca przeznaczonego dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku;
2) Inkubatora Przedsiębiorczości do prowadzenia działalności nowoutworzonych, innowacyjnych firm i wspierania ich rozwoju;
3) Centrum Transferu Technologii do prowadzenia badań naukowych nad nowymi technologiami, ich wykorzystaniem i wdrożeniem.

W tym ostatnim miejscu studenci oraz pracownicy naukowi mają prowadzić badania m.in. z zakresu geodezji. We współpracy z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie powstaną tam bowiem: Centrum satelitarnego pozycjonowana i nawigacji oraz Centrum propagacji fal radiowych w jonosferze.

Pierwsza jednostka będzie się składała z czterech pracowni, które będą się zajmowały nowoczesnymi technologiami pozycjonowania satelitarnego (N-RTK, ultraszybkie pomiary statyczne, RNAV), wykrywaniem i pomiarami infrastruktury podziemnej z wykorzystaniem georadaru, pomiarami batymetrycznymi oraz GIS-em (modelowanie rzeźby terenu 3D, budynków, analizy geoprzestrzenne). Na terenie Parku planuje się ponadto utworzenie stacji referencyjnej GNSS. Druga jednostka, jak wskazuje jej nazwa, będzie zaś badać rozchodzenie się fal radiowych w jonosferze, przede wszystkim w kontekście systemów nawigacji satelitarnej.

Olsztyński Park ma być jednak nie tylko miejscem prowadzenia badań, ale również służyć przekuwaniu ich w produkty biznesowe. Jak zwraca uwagę olsztyńskie wydanie „Gazety Wyborczej”, Park przyciąga chętnych niskimi czynszami najmu powierzchni biurowej i laboratoryjnej oraz oddawanym do dyspozycji wyposażeniem. Swoje biura mogą mieć tam jednak tylko firmy spełniające określone kryteria innowacyjności oraz których działalność jest związana tematycznie z OPNT. O ich przyjęciu do Parku ma decydować Rada Naukowa, w której za sprawy geodezji odpowiada prof. Andrzej Krankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Według „GW” Park przyjął już zgłoszenia 34 firm, dzięki czemu udało się wynająć 52% powierzchni. Jak informuje Geoforum.pl olsztyński ratusz, są wśród nich także przedsiębiorstwa z branży geodezyjnej, m.in. Visimind.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS