Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-05| GNSS, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Instytucje

ESA dofinansuje satelitarne badania polskich naukowców

Pod koniec października Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt na realizację projektu dotyczącego precyzyjnego modelowania jonosfery dla poprawy pozycjonowania GNSS na obszarze Polski.


ESA dofinansuje satelitarne badania polskich naukowców

Badania będzie prowadziło konsorcjum powołane przez: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (koordynatora projektu), Politechnikę w Katalonii oraz Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Celem realizowanego projektu, który wpisuje się w nasze wcześniejsze działania, jest poprawa precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego i nawigacji GNSS – wyjaśnił prof. Jarosław Bosy, koordynator projektu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wartość kontraktu wynosi 100 tys. euro, a badania będą prowadzone przez 12 miesięcy. Wyniki projektu znajdą zastosowanie w serwisach pozycjonowania i nawigacji systemów GBAS i SBAS (np. EGNOS) i stanowić będą kolejny krok w rozwoju europejskiego systemu Galileo.

Prace będą sfinansowane ze środków „1st Call for Outline Proposals under the European Space Agency’s Polish Industry Incentive Scheme” – organizowanego przez ESA konkursu mającego zachęcić polskie firmy i instytucje do inwestowania w technologie kosmiczne. Oprócz wspomnianego konsorcjum kontrakty z tego mechanizmu zdobyły:
• Sener Sp. z o.o. (Preparatory activities to support competiveness in quality procedures for ESA programs, with special emphasis on EUCLID and METOP-SG related projects),
• Astronika Sp. z o.o. (Tubular antenna system for satellite applications oraz Series of HDR actuators based on thermal cutting),
• Adaptronika Sp. z o.o. (Shock dampers for an application on scientific spacecraft),
• ITTI Sp. z o.o. (SPACEMAN – A SpaceWire Network Management tool),
• Instytut Odlewnictwa (New generation light-weight materials for advanced space applications),
• PikTime Sp. z o.o. (Study on demand for precise and legal time services distributed via the Galileo system including development of research methodology).

Wartość wszystkich podpisanych umów wynosi 6 mln euro. Druga edycja konkursu ESA dla polskich firm i instytucji planowana jest na początek przyszłego roku.

Źródło: UP we Wrocławiu, MG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS