Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-20| GNSS, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Polska pełnym członkiem ESA

Polska flaga powiewa już obok 19 innych należących do państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej wciągnięcie na maszt oficjalnie zakończyło proces przystąpienia naszego kraju do tej organizacji.


Polska pełnym członkiem ESA <br />
fot. ESA
fot. ESA
Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami naszego rządu, udało się tego dokonać przed rozpoczynającym się dziś (20 listopada) w Neapolu spotkaniem ministrów z państw członkowskich ESA. Jest ono o tyle istotne, że w jego trakcie ustalane mają być kierunki rozwoju tej organizacji na najbliższe lata.

Jak w komunikacie prasowym zauważa ESA, proces negocjacji i akcesji naszego kraju do tej instytucji przebiegł wyjątkowo szybko. Rozmowy trwały od końca listopada 2011 roku do kwietnia br. Uroczysta wymiana umów pomiędzy rządem RP i Europejską Agencją Kosmiczną nastąpiła 13 września. 24 października posłowie jednogłośnie przyjęli ustawę upoważniającą prezydenta do jej ratyfikacji. 9 listopada to samo – również jednogłośnie – uczynił Senat. 13 listopada prezydent złożył swój podpis pod tym dokumentem.

Na mocy umowy akcesyjnej w pierwszym roku członkostwa Polska składka wraz z „wpisowym” ma wynieść 145 mln zł. W następnych latach będzie to 19,2 mln euro, zwiększone o składkę opcjonalną, która wg zapowiedzi rządu wyniesie około 50% tej kwoty. Większość z tych kwot ma do nas wracać w postaci zleceń ESA dla polskich podmiotów – rząd przewiduje, że będzie to nawet 80-90%. Część z tego zwrotu mamy zagwarantowane w umowie akcesyjnej. Reszta wynika z faktu, że polskie przedsiębiorstwa i instytucje będą mogły startować w przetargach związanych z takimi projektami, jak GMES czy Galileo, na które i tak, nie będąc członkami ESA, musielibyśmy wykładać pieniądze.

Struktura budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej, rys. Astronautilus (CC by SA)

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS