Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-01| Edukacja

Geodezja i kartografia w drugiej lidze

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki kompleksowej oceny działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Po raz pierwszy według nowych zasad uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych. Najbardziej prestiżowe uzyskały kategorię „A+”. Niestety, wśród tej elity nie ma żadnej jednostki związanej z geodezją i kartografią.


Geodezja i kartografia w drugiej lidze

Ocena parametryczna jednostek naukowych miała na celu wyłonienie czterech grup w kategorii A+, A, B, C pod względem jakości prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Ocenę przeprowadził KEJN zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 13 lipca 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym (DzU z 2012 r. poz. 877 i z 2013 r. poz. 191).

Aby zapewnić obiektywizm i porównywalność ocen, dokonywane były one według specjalnie przyjętego algorytmu (jego wartość może być zarówno liczbą dodatnią, jak i ujemną), a jednostki naukowe porównywane były w czterech grupach nauk: nauki humanistyczne i społeczne (HS), nauki o życiu (NZ), nauki ścisłe i inżynierskie (SI), nauki o sztuce i twórczości artystycznej (TA). Kompleksowa ocena jednostek naukowych przeprowadzana była w tzw. grupach wspólnej oceny (GWO) ustalonych przez KEJN w trybie określonym w § 16 rozporządzenia (skład poszczególnych GWO został ustalony z uwzględnieniem specyfiki każdej z grup nauk oraz wielkości, rodzaju i profilu naukowego jednostek naukowych).

Uczeni oceniali:
• osiągnięcia naukowe i twórcze,
• potencjał naukowy,
• materialne efekty działalności naukowej,
• wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej.

Przyznana przez KEJN kategoria ma wpływ na wysokość finansowania, ponieważ w algorytmie, według jakiego wyliczana jest dotacja z budżetu, uwzględnia się nadaną jednostce naukowej kategorię. Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne.

W tabeli poniżej przedstawiamy publiczne jednostki uczelniane kształcące na kierunku geodezja i kartografia oraz jedyny instytut badawczy zajmujący się tą dyscypliną. Zdecydowana większość z nich uzyskała kategorię B. W grupie nauk ścisłych najwyżej oceniony został Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej (jedyna jednostka z kategorią A), najsłabiej – Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie (jedyna jednostka z kategorią C). W grupie nauk o życiu znalazły się dwie jednostki – Wydział Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – i obu przyznano kategorię B.

GWO

Nazwa jednostki

Ocena łączna

Kategoria

SI1BA

Politechnika Gdańska; Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

75,79

A

SI1BA

Politechnika Koszalińska;
Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji

14,59

B

SI1GE

Politechnika Wrocławska;
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

25,66

B

SI1GE

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji

11,70

B

SI1GE

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

-0,01

B

SI1GE

Akademia Morska w Szczecinie; Wydział Nawigacyjny

-13,58

B

SI1GE

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

-26,06

B

SI1GE

Politechnika Warszawska; Wydział Geodezji i Kartografii

-47,9

B

SI1GE

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie; Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji

-77,24

C

SI1IM

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach;
Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki

-38,46

B

SI3IO

Instytut Geodezji i Kartografii

-14,01

B

NZ1R

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
Wydział Inżynierii Produkcji

-22,18

B

NZ1R

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie;
Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji

-52,86

B


Pełny wykaz jednostek naukowych i przyznanych im kategorii
Wykaz jednostek kategorii A+

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS