Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-01| Geodezja, Prawo, Instytucje

Sąd Najwyższy o rozgraniczeniach


W opublikowanym niedawno postanowieniu (sygn. II CSK 206/06) Sąd Najwyższy orzekł, że dopóki można ustalić granice na podstawie aktualnego stanu prawnego, niedopuszczalne jest dokonanie rozgraniczenia przy zastosowaniu któregokolwiek z innych kryteriów, które uwzględnia art. 153 kc („ostatni spokojny stan posiadania” czy „uwzględnienie wszelkich okoliczności”).

Sprawa, którą rozpatrywał SN dotyczyła dwóch działek, na których znajdował się parterowy dom mieszkalny, a spór – rozgraniczenia w obrębie samego domu. Wcześniej o rozgraniczenie zwróciła się do sądu jedna z właścicielek domu. Sąd I instancji ustalił granice wewnątrz domu, przyjmując za podstawę nie to, co wynikało z aktów notarialnych, ale ostatni spokojny stan posiadania. Art. 153 kc pozwala przyjąć to kryterium, jeśli stanu prawnego nie można stwierdzić. Sąd II instancji te ustalenia podzielił. Druga strona sporu wniosła o kasację tego wyroku do SN. Sąd Najwyższy kasację uwzględnił i uchylił zaskarżone postanowienie, stwierdzając, że istota rozgraniczenia polega na określeniu, dokąd sięga prawo własności każdego z sąsiadów. Stwierdził, że granicę w tej sprawie należało ustalić wedle stanu prawnego (takiemu rozwiązaniu daje pierwszeństwo art. 153 kc), na podstawie dokumentów z dnia nabycia nieruchomości, tj. dokumentacji geodezyjnej związanej z podziałem działki, określającej granice, w jakich uczestnicy sporu nabyli swoje działki. Sprawa wróciła więc do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji. Pełna treść postanowienia SN wraz z uzasadnieniem.

Oprac. AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS