Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-10-18 | Edukacja, Imprezy

Co dalej z kształceniem geodetów?

Polski system kształcenia geodetów i kartografów jest chory, wymaga działań uzdrawiających – te zdecydowane słowa do uczestników II Forum „Kształcenie i doskonalenie zawodowe geodetów i kartografów” (Warszawa, 17 października) skierował prof. Jerzy Gaździcki.


Ilustracja: Co dalej z kształceniem geodetów?

– Nie mamy jednak pełnego obrazu tego stanu, nie stać nas w związku z tym na diagnozę, nie mamy żadnych wizji co do przyszłości – kontynuował profesor. – Za ten stan rzeczy wszyscy jako środowisko geodetów i kartografów jesteśmy odpowiedzialni. Nikt za nas nie wprowadzi rozsądnych zmian – apelował profesor Gaździcki.
W ramach dyskusji na temat systemu szkolnictwa wyższego w dziedzinie geodezji i kartografii, którą zapoczątkowano podczas ubiegłorocznego Forum, zwracano uwagę na konieczność dostosowania programów kształcenia do potrzeb gospodarki i administracji, próbowano przeprowadzić analizę stanu zatrudnienia absolwentów.

Choć Prawo o szkolnictwie wyższym zobowiązuje uczelnie do monitorowania losów absolwentów, to podejmowane próby w większości kończą się fiaskiem, gdyż brakuje pieniędzy na rzetelne prowadzenie analiz w tym kierunku, a absolwenci połowicznie zainteresowani są wypełnianiem ankiet. Cząstkowe wyniki takich badań przedstawił podczas Forum dr hab. Radosław Wiśniewski. Na przykład wśród nowych absolwentów UWM 60 proc. odpowiedziało na ankietę. Na umowę o pracę zatrudnionych jest 64 proc. z nich, przy czym 50 proc. to umowy na 1-6 mies., ale ponad 50 proc. pracuje za minimalne wynagrodzenie. Wypełnianiem ankiet nie są też zainteresowane szkoły wyższe, o czym przekonali się również autorzy analizy obecnego stanu kształcenia.

Od kilku lat mamy ok. 4,5 tys. miejsc na studiach inżynierskich na kierunku geodezja i kartografia, według szacunków wykładowców kończy je ok. 60 proc., a zatem na rynek rocznie wypuszczanych jest ok. 2-2,5 tys. absolwentów. Ilość jednak nie przeradza się w jakość. Pogorszenie jakości kształcenia widać choćby w wynikach egzaminów na uprawnienia zawodowe. Pracodawcy narzekają na brak przygotowania praktycznego absolwentów. Współpraca uczelni z biznesem w tym zakresie w zasadzie nie istnieje.
Zwracano też uwagę na niedostateczne przygotowanie absolwentów z zakresu prawa (a jest to podstawa pracy geodety), niewystarczające przygotowanie ich do pracy w zakresie 2 (brak zajęć obejmujących negocjacje z właścicielami) oraz brak umiejętności w posługiwaniu się materiałami otrzymywanymi z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Sytuacja na rynku jest dramatyczna, na co zwracał uwagę m.in. prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek. Należy w związku z tym racjonalnie podejść do kształcenia, do liczby studentów. Zdaniem pracodawców nieinformowanie przez uczelnie kandydatów na studia geodezyjne, że nie uzyskają pracy w zawodzie, jest nieuczciwe. Proponowano podjęcie starań, aby GGK mógł limitować liczbę przyjęć na studia (podobnie, jak robi to minister zdrowia w odniesieniu do przyszłych medyków). Według Kazimierza Bujakowskiego wydaje się to nierealne, gdyż tego typu zmiany wymagałyby zapisów ustawowych.
Proponowano, by na uczelniach zatrudniać praktyków, a z kolei kadra naukowa uczelni powinna pracować równocześnie w biznesie, i to w dużych firmach (np. na umowę o dzieło). Dr hab. Dariusz Gotlib (PW) sugerował przygotowanie absolwentów w taki sposób, żeby trafiali nie tylko na rynek ściśle geodezyjny. Specjaliści od informacji przestrzennej są bowiem niezbędni na rynku informatycznym, nawigacyjnym czy w bankowości. A to otwiera nowe możliwości.

Przedstawiciele uczelni zaprezentowali rekomendacje do zmian w programie studiów umożliwiające uzyskanie bez egzaminów uprawnień w zakresach 3, 6 i 7. Zdaniem dr hab. Joanny Bac-Bronowicz wypracowano kompromisowy zakres zagadnień (z jednej strony uwzględniając autonomię szkół, z drugiej dotychczasowe wymagania egzaminacyjne), co oznacza, że niektóre uczelnie będą musiały wprowadzić zmiany w programach nauczania.

Równocześnie zdaniem pracodawców w okresie od ubiegłorocznego forum uczelnie otrzeźwiały i zaczynają się pewne działania w dobrym kierunku. Przedstawiciele uczelni apelowali też, aby wszystkie strony (praktycy, uczelnie, urzędy) mogły być włączone w tworzenie (a nie tylko konsultowanie) strategii rozwoju kształcenia.

GGK zadeklarował ponowne ogłoszenie w najbliższym czasie przetargu na sporządzenie analizy na temat „Stanu i potrzeb kształcenia w geodezji i kartografii w powiązaniu z innymi dyscyplinami zajmującymi się informacją geoprzestrzenną w Polsce do roku 2020” (w postępowaniu ogłoszonym we wrześniu br. nie złożono żadnej oferty).

Organizatorem Forum był Główny Urząd Geodezji i Kartografii wraz z jego inicjatorami, tj. Geodezyjną Izbą Gospodarczą, Polską Geodezją Komercyjną, Stowarzyszeniem Geodetów Polskich i Stowarzyszeniem Kartografów Polskich.



Projekt rezolucji zaproponowanej przez prof. Jerzego Gaździckiego

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nie ma chętnych do ekspertyzy o kształceniu geodetów

Główny Urząd Geodezji i Kartografii unieważnił przetarg na sporządzenie analizy na temat...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
laska miernicza to drewniana tyczka o długości 1 lub 2 prętów, która od XII w. służyła do pomiarów pól?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Poczobutt-Odlanicki (1728-1810)

Marcin Poczobutt-Odlanicki  (1728-1810)
Urodził się 30 października 1728 roku w Słomiance (powiat grodzieński). Ojciec Kazimierz był oboźnym grodzieńskim. W 1738 roku rozpoczął naukę w szkołach jezuickich, a po ich ukończeniu wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Pracuje jako nauczyciel w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968

1968
Firma Wild z Heerbrugg wyprodukowała pierwszy odbiornik nawigacyjny MX702CA wykorzystujący sygnały systemu nawigacji satelitarnej Transit (dopplerowski).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2