wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-03| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Ile geodezji w Polsce Cyfrowej?

W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-20 przewidziano nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Mają z niego być finansowane również projekty związane z informacją przestrzenną. Jakie? Tego można się dowiedzieć z dokumentu opublikowanego właśnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji do konsultacji społecznych.


Ile geodezji w Polsce Cyfrowej?

Resort chce, by program podzielić na trzy osie. Projekty związane z geodezją i kartografią będą realizowane w ramach osi 2. „E-administracja i otwarty rząd”.

W opublikowanym projekcie jako jeden z kluczowych typów e-usług, jakie mają być wspierane z PO PC, określono „prezentację i udostępnianie danych przestrzennych i statystycznych”. Chodzi tu w szczególności o:
• kontynuację cyfryzacji map stanowiących zasób geodezyjny i kartograficzny,
• kontynuację procesu udostępniania e-usług wytworzonych z wykorzystaniem zintegrowanych danych PZGiK i innych danych geoprzestrzennych administracji rządowej i samorządowej w standardzie dyrektywy INSPIRE,
• zapewnienie każdemu dostępu do danych i dokumentów gromadzonych w powiatowych rejestrach publicznych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w szczególności w ewidencji gruntów i budynków (EGiB), bazie danych obiektów topograficznych (BDOT500) oraz geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).
• zapewnienie możliwości przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania danych przestrzennych z rejestrów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej prowadzonych przez organy administracji inne niż służba geodezyjna i kartograficzna,
• unowocześnienie procesów związanych z produkcją i udostępnianiem danych statystycznych.

Łączny budżet PO PC ma wynieść 1,95 mld euro, a 2. osi – około 1 mld euro. W projekcie programu brak jest na razie wyszczególnionych konkretnych, strategicznych projektów, jakie mają być realizowane w ramach tego przedsięwzięcia. Według niedawnych zapewnień ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego ich listę mamy poznać jeszcze w tym roku.

Konsultacje nad projektem trwają do 6 listopada.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS