W nowej perspektywie finansowej (lata 2014-20) Polska ma otrzymać na szeroko pojętą cyfryzację 3,5 mld euro unijnych dotacji, z czego 1,95 mld euro trafi na programy krajowe (czyli PO PC), a reszta – na przedsięwzięcia regionalne.
Jak podkreślił Boni, Polska będzie jedynym krajem w Europie, który ma mieć odrębny program operacyjny poświęcony cyfryzacji. Według rządowej propozycji będzie on podzielony na 3 osie. Celem pierwszej jest zwiększenie dostępu do szybkiego internetu. W ramach drugiej finansowane będą projekty z zakresu e-administracji oraz otwartego rządu. Trzecia ma z kolei zwiększyć umiejętności cyfrowe obywateli.
Geodezję i kartografię najbardziej powinna interesować oś 2., która otrzyma 40-45% środków PO PC. Jednym z celów tej osi, które wymienił dziś Michał Boni, ma być bowiem zwiększanie dostępności informacji przestrzennej, a wspólnym mianownikiem projektów realizujących to zadanie będzie dyrektywa INSPIRE. Konkrety, w tym wstępną listę strategicznych projektów finansowanych z PO PC, mamy poznać do końca tego roku.
Na tegorocznym „Forum Teleinformatyki” (Warszawa, 26-27 września) temat informacji przestrzennej będzie się przewijać jeszcze kilka razy. Jutro odbędzie się bowiem sesja tematyczna „Forum poszukującej administracji – Usługi i dobre praktyki do wzięcia” objęta honorowym patronatem Kazimierza Bujakowskiego, głównego geodety kraju. W jej ramach przewidziano wystąpienia poświęcone m.in.:
• Koncepcji integracji informacyjnej i funkcjonalnej systemu EZD (Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją) i Modułu Mapowego – czyli geo-usługom w systemach dziedzinowych administracji.
• Systemowi i usługom rejestrów adresowych – EMUiA (Ewidencja Miast, Ulic i Adresów), PRG (Państwowy Rejestr Granic).
• Architekturze i Usługom Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
Zwieńczeniem Forum będzie zaś tzw. Kocioł Dyskusyjny, którego tematem będą „Modele realizacji i koordynacji cyfrowej modernizacji państwa”. Jednym z uczestników dyskusji będzie Jacek Jarząbek, zastępca głównego geodety kraju.