Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-03-15| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Następcy Lazzariniego nie próżnują

Polska geodezja inżynieryjna od strony technicznej i naukowej nie ma się czego wstydzić. Pod względem osiąganych wyników i innowacyjności nie odstajemy od reszty świata. Jednak – jak podkreślił prof. Witold Prószyński – uwaga GUGiK nie jest skierowana na tę specjalność. Z problemami często jesteśmy odsyłani do innych branż, jak budownictwo czy geotechnika. Dobrze byłoby, gdyby urząd wzmocnił patronat nad geodezją inżynieryjną – podsumował profesor.


Następcy Lazzariniego nie próżnują

Ten spontaniczny apel został wyartykułowany na Politechnice Warszawskiej podczas rozpoczętej wczoraj (14 marca ) XI Konferencji Naukowo-Technicznej „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej”. Adresatem był główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski (który nie wziął udziału w konferencji, ponieważ przewodniczył odbywającemu się równolegle posiedzeniu Rady IIP).

Szansę na poprawienie pozycji geodety na placu budowy widzi prof. Bogdan Ney, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Byłoby nią umieszczenie geodezji wśród pełnoprawnych uczestników procesu inwestycyjnego, co postulują przy okazji prac nad kodeksem budowlanym zarówno GUGiK, jak i organizacje geodetów. Czy te oczekiwania są realistyczne, przekonamy się, kiedy prace nad ustawą dobiegną końca.

Na merytoryczną zawartość konferencji składa się blisko 70 referatów, w tym 16 prezentowanych przez gości zagranicznych. Niczym nadzwyczajnym nie są już systemy monitoringu złożone z kilku czy kilkunastu zmotoryzowanych tachimetrów przesyłających w czasie rzeczywistym informacje do centrum zarządzania. Wielką popularnością cieszy się technologia GNSS wraz z różnymi pomysłami na jej doskonalenie, czemu szczególnie sprzyja uruchamianie kolejnych systemów nawigacji satelitarnej i rozwijanie już istniejących. Pod względem innowacyjności na głowę biją ją jednak pomiary wykonywane skanerami laserowymi. Geodeci byli z tymi urządzeniami już chyba wszędzie: od głębokich szybów kopalnianych, przez mosty i zapory wodne, po… baraki byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Skanowanie laserowe zdaje w tych przypadkach egzamin i pytanie brzmi obecnie nie „czy”, tylko „jak” wycisnąć z tej technologii maksimum korzyści.

Nieco na marginesie głównego nurtu znalazły się takie zagadnienia, jak wykorzystanie pochyłomierzy w pomiarach diagnostycznych budowli wysmukłych czy bezinwazyjne wykrywanie np. krypt grobowych przy użyciu metody mikrograwimetrii (na przykładzie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie). Ten drugi temat, opracowany przez studentów ze stowarzyszenia Geoida (Politechnika Warszawska) pod kierunkiem prof. Marcina Barlika, pokazuje, że współczesną młodzież stać na spory wysiłek intelektualny. I nawet jeżeli na razie przez uzyskanie ujemnej anomalii grawimetrycznej udało się tylko potwierdzić istnienie znanej krypty, to niewykluczone, że po dopracowaniu metoda ta posłuży do wykrywania nieznanych dotychczas pustek.

Konferencję poświęcono 100. rocznicy urodzin prof. Tadeusza Lazzariniego – światowej sławy specjalisty od pomiarów inżynierskich (tak się składa, że profesor urodził się 29 marca 1913 r.). Prof. Witold Prószyński pokusił się nawet o stwierdzenie, że koncepcje prof. Lazzariniego są żywe do dzisiaj i inspirują nas do przekraczania horyzontów w pomiarach inżynierskich. Pamięć dokonań Lazzariniego jest nadal żywa także dlatego, że dochował się wielu uczniów i wypromował aż dziewięciu doktorów.

Sylwetkę zmarłego w 1986 r. uczonego i jego osiągnięcia przedstawił dr Ryszard Malarski. Dość wspomnieć, że Lazzarini uczestniczył w najbardziej spektakularnych przedsięwzięciach geodezyjnych swoich czasów, jak ratowanie kościoła św. Anny w Warszawie przed obsunięciem, obsługa elektrowni Rożnów-Czchów, prace na zaporze wodnej w Solinie czy wreszcie przesunięcie o 21 metrów kościoła Najświętszej Marii Panny w Warszawie.

Prof. Adam Chrzanowski z Uniwersytetu w Nowym Brunszwiku przypomniał z kolei wpływ profesora na geodezję kanadyjską. Mówiło się tam wręcz o szkole Lazzariniego. Propagował on w Kanadzie m.in. metody wyrównania różnic obserwacji oraz identyfikacji niestałych punktów odniesienia, co znalazło praktyczne zastosowanie w pomiarach deformacji wielki zapór.

XI Konferencja „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” odbywa się w dniach 14-16 marca w Warszawie oraz w Serocku. Organizatorami są Komitet Geodezji PAN, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Konferencję swoją obecnością zaszczycili m.in.: poseł Józef Racki, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, prorektor prof. Włodzimierz Kurnik, dziekan Wydziału GiK prof. Alina Maciejewska oraz przewodniczący Komitetu Geodezji PAN prof. Marcin Barlik.

Sponsorami są firmy: Geopryzmat, Geotronics Polska, Leica Geosystems oraz WPG SA. Patronat medialny objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama