Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-28| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Zachęcają urzędników do Copernicusa

Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii oraz firmą Astrium uruchomiły portal Geoserwisy.pl, który ma zachęcić administrację publiczną do korzystania z europejskiego programu monitoringu środowiska Copernicus (dawniej GMES).


Zachęcają urzędników do Copernicusa  <br />
fot. KARI/ESA
fot. KARI/ESA

Serwis przeznaczony jest dla służb ochrony przyrody, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek administracji publicznej realizujących zadania z zakresu ochrony środowiska, planowania przestrzennego i zarządzania kryzysowego. Jego tematyka skupia się wokół produktów informacyjnych, które będą dostarczane przez usługi Copernicusa.

Portal cechuje budowa modułowa – dla poszczególnych grup użytkowników przygotowano strefy dedykowane, w których w łatwy i szybki sposób wyszukają oni informacje przydatne w codziennej pracy. Odbiorcy znajdą w nim m.in. zestaw dobrych praktyk – prezentacje konkretnych działań, w których korzystano z map tematycznych, baz danych, raportów, opracowanych na bazie wyników analizy zdjęć satelitarnych i danych z pomiarów in-situ (tzn. prowadzonych z naziemnych stacji pomiarowych oraz przy pomocy czujników zainstalowanych na statkach powietrznych i morskich).

Ciekawostkę stanowi także Vademecum – na bieżąco uzupełniany słowniczek przydatnych terminów, pomagający usystematyzować i zgłębić wiedzę dotyczącą systemu pozyskiwania, analizowania i udostępniania informacji satelitarnej, a zwłaszcza działań realizowanych w tym zakresie w ramach programu Copernicus.

– W nadchodzących miesiącach planowana jest systematyczna rozbudowa serwisu. Chcemy, aby portal Geoserwisy.pl pełnił nie tylko funkcję serwisu informacyjnego. Pragniemy, aby stał się również miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy urzędnikami, który korzystają w swojej pracy z informacji satelitarnej, a w przyszłości będą pierwszymi użytkownikami serwisów Copernicusa – mówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, kierownik projektu. – W najbliższym czasie udostępnimy prosty formularz, ułatwiający dzielenie się ciekawymi inicjatywami realizowanymi przez organy administracji publicznej – dodaje.

Od połowy br. na portalu zostanie także udostępniony geoportal oraz aplikacja mobilna, umożliwiające analizę produktów informacyjnych oraz ich integrację z danymi z innych źródeł, w tym udostępnianymi poprzez usługi sieciowe w ramach infrastruktury informacji przestrzennej.

– Głównym celem naszych działań jest wsparcie administracji publicznej w wypełnianiu obowiązków wynikających z zapisów dyrektyw Unii Europejskiej oraz prawa krajowego. Dotyczą one zwłaszcza monitorowania stanu środowiska oraz raportowania o nim, ale także zrównoważonego zarządzania zasobami przyrodniczymi i przestrzenią – tłumaczy Wołoszyńska-Wiśniewska. – Już dziś zapraszamy na jesienny cykl szkoleń stacjonarnych oraz e-learning, w trakcie których w praktyce zaprezentujemy jego działanie – dodaje.

Portal został opracowany w ramach projektu „Serwisy ESA jako narzędzie wspierające zarządzanie środowiskiem w Polsce”, finansowanego ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS