Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-05| GIS, Edukacja

GIS mocniej wkroczy do polskich szkół

Centrum UNEP/GRID-Warszawa przystąpiło do europejskiej sieci digital-earth.eu. Celem tego projektu realizowanego pod auspicjami Komisji Europejskiej jest promocja wykorzystania informacji przestrzennej oraz technik i narzędzi geoinformacyjnych w edukacji.


GIS mocniej wkroczy do polskich szkół <br />
fot. Digital Earth
fot. Digital Earth
Digital-earth.eu to europejska sieć skupiająca użytkowników wykorzystujących geoinformację w działaniach edukacyjnych skierowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Jej członkami są uczelnie wyższe, szkoły, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, firmy, ośrodki badawcze, a także wyspecjalizowani doradcy metodyczni. Rolą projektu jest wspieranie i rozwój współpracy pomiędzy podmiotami wykorzystującymi w edukacji wszelkie media geograficzne (tzw. geo-media), czyli różne środki przekazu niosące informację o otaczającej nas przestrzeni geograficznej. Sieć funkcjonuje w ramach prowadzonego przez Unię Europejską Programu Comenius i jest finansowana przez Komisję Europejską.

– Akces do prestiżowego grona członków sieci digital-earth.eu to przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń z partnerami z całej Europy. To również ogromna szansa na promowanie na forum międzynarodowym polskich osiągnięć we wdrażaniu nowoczesnych technologii w edukacji – podkreśla Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Pragniemy pełnić rolę ambasadora inicjatyw realizowanych w naszym kraju. Najbliższe okazje do zaprezentowania dorobku naszych projektów „Akademia EduGIS” oraz „Geokonsultacje+” nadarzą się już niebawem: w lipcu podczas konferencji GI Forum w Salzburgu oraz w trakcie sierpniowego Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Kolonii – dodaje.

Materiały udostępnione przez Digital EarthWłączenie Centrum UNEP/GRID-Warszawa w sieć digital-earth.eu jest konsekwencją wieloletniej działalności organizacji na rzecz stosowania geoinformacji w edukacji – zwłaszcza w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. W projektach kierowanych zarówno do nauczycieli, doradców metodycznych, pracowników ośrodków edukacji ekologicznej, jak i uczniów, Centrum przekazuje praktyczną wiedzę i pomaga w zdobywaniu kompetencji geoinformacyjnych. Eksperci organizacji dbają, by najnowsze informacje dotyczące innowacyjnych technologii, nowoczesnych narzędzi i metod nauczania trafiały do placówek oświatowych w całej Polsce.

Centrum włącza się aktywnie w działania sieci poprzez prace merytoryczne grup roboczych funkcjonujących w projekcie. – W ramach sieci tworzone będą krajowe Centra Doskonałości (Centres of Excellence), których głównym zadaniem będzie promocja wykorzystania informacji przestrzennej w edukacji, w tym organizacja szkoleń, konferencji, seminariów, integrowanie użytkowników geoinformacji w poszczególnych krajach. Wzięliśmy aktywny udział w opracowaniu zasad przyznawania akredytacji nowym Centrom – mówi Elżbieta Wołoszyńska, odpowiadająca w Centrum UNEP/GRID-Warszawa za współpracę z digital-earth.eu. – Ponadto włączymy się w prace nad poradnikami: dla osób organizujących szkolenia dla nauczycieli oraz dla samych edukatorów. Nasze doświadczenia zdobyte między innymi w trakcie realizacji projektu „Akademia EduGIS” oraz prac nad podręcznikiem dla nauczycieli „GIS w szkole” bardzo zainteresowały naszych partnerów – dodaje.

Działania podejmowane przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa jako partnera sieci digital-earth.eu przełożą się bezpośrednio na wzbogacenie oferty organizacji kierowanej do placówek oświatowych i osób zajmujących się edukacją zainteresowanych wykorzystaniem geo-mediów i podniesieniem swoich kwalifikacji w tej dziedzinie.

Więcej informacji o inicjatywie digital-earth.eu można znaleźć na stronie internetowej projektu: http://www.digital-earth.eu. Informacja o sieci została również zaprezentowana na konferencji „GIS w szkole” podsumowującej projekt „Akademia EduGIS”. Prezentacja jest dostępna na stronie projektu: http://www.edugis.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/203. Ideę sieci digital-earth.eu promuje również krótki film w polskiej wersji językowej dostępny na stronie: http://www.youtube.com/karldonert1

Anna Kołodziejczyk (Centrum UNEP/GRID-Warszawa)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS