Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-19| GIS, Instytucje

Dwie dekady Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Równo 20 lat temu, 17 września 1991 roku, na mocy porozumienia pomiędzy agendą UNEP (Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska) a Ministerstwem Środowiska powołano Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa – Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.


Dwie dekady Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Centrum działa jako jeden z ośrodków sieci GRID (Global Resource Information Database) utworzonej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP – United Nations Environment Programme) w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska naturalnego na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym. Jest to realizowane poprzez gromadzenie, analizowanie i upowszechnianie danych o środowisku. Ośrodki GRID pełnią m.in. rolę centrów zastosowań GIS w działaniach na rzecz badań i udostępniania informacji o środowisku.

Warszawskie centrum zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji o środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem informacji przestrzennej oraz upowszechnianiem zastosowań GIS i technologii informacyjnych jako rozwiązań wspomagających zarządzanie środowiskiem.

W swojej 20-letniej historii Centrum zajmowało się m.in. popularyzacją technologii geoprzestrzennych w gminach (projekt Akademia INSPIRE), w szkołach (Akademia EduGIS, Nawigacja w plecaku) czy w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska (np. w ramach programu CASCADOSS dotyczącego wolnego oprogramowania). Obecnie jest także członkiem konsorcjum prowadzącego na zlecenie GUGiK szkolenia dla administracji rządowej i samorządowej nt. wdrażania dyrektywy INSPIRE oraz krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS