wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-10| GIS, Edukacja, Software, Ludzie

Kostka rubika, geoinwentaryzacja i trzęsienie Ziemi na sesji geoinformatyków

6 grudnia odbyła się LIII Sesja Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH, w trakcie której nie zabrakło referatów poświęconych geodezji i geoinformatyce.


Kostka rubika, geoinwentaryzacja i trzęsienie Ziemi na sesji geoinformatyków

Koło KNGK „Geoinformatyka”, które działa na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, prezentowało referaty w ramach VIII sekcji Grafiki Komputerowej i Geomatyki. Sekcja ta odznaczyła się dużym udziałem studentów z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska z Kierunku Informatyka Stosowana. Wynika to zarówno z faktu, że kilku z nich zapisało się w ostatnim roku do koła „Geoinformatyka”, jak i z odgórnego przydziału referatów z tego wydziału.

Jury, ogłaszając werdykt, podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom referatów. Pierwsze miejsce zajął referat pod tytułem „Projekt i wykonanie systemu do automatycznej obsługi zawodów speedcubingu – Opencubeware” autorstwa Przemysława Szemli, Łukasza Skoczylasa, Rafała Studnickiego, Pawła Okasa, którzy na co dzień są członkami Studenckiego Koła Naukowego Geos Informatica. Referat ten okazał się zaskoczeniem nie tylko dla studentów Wydziału Geodezji, ale również dla z Wydziału Geologii. Okazało się, że zespół referujący ma w swoim składzie nie tylko geologów z Informatyki Stosowanej, ale również elektronika z Wydziału EAIE. Drużyna ta zaprojektowała i zbudowała system do automatycznej rejestracji wyników zawodników uprawiających sport polegający na jak najszybszym ułożeniu kostki rubika. Stworzyła zarówno obwody drukowane urządzeń rejestrujących czas ułożenia kostki, ale również napisała oprogramowanie do sterowania urządzeniami rejestrującymi oraz sterujące wyświetlaniem wyników oraz udostępniającym je w internecie. Urządzenie zostało już przetestowane na mistrzostwach Europy i Polski w SpeedCubingu.

Drugie miejsce zajął referat Jakuba Łęgowika pod tytułem „Wykorzystanie języka programowania VB.NET do stworzenia aplikacji geodezyjnej”. Sam tytuł nie oddaje stresu, emocji i dużej ilości pracy związanej z wytworzeniem oprogramowania do generowania profili trasy drogowej z pomiarów geodezyjnych. Firma, w której praktykuje Jakub, dostała do zrealizowania zlecenie inwentaryzacji geodezyjnej drogi, z której zszedł wykonawca, a inwestor pilnie poszukiwał nowego wykonawcy. W tym czasie konieczne było wykonanie inwentaryzacji i przygotowanie dokumentacji projektowej w terminach praktycznie nieosiągalnych przy użyciu standardowego oprogramowania. Jakub napisał więc aplikację, która na postawie pomiarów generowała w środowisku MicroStation profile drogi bezpośrednio z punktów pomiarowych, pomimo że nie były one wykonane w jednej linii. Dzięki rzutowaniu pikiet na płaszczyznę przekroju klient otrzymał profile drogi bazujące na rzeczywistych wartościach pomierzonych pikiet, a nie na profilu modelu przestrzennego drogi, gdzie wartości te są z reguły interpolowane. Aplikacja uzyskała nazwę GeoInwentaryzacja. Jej wykorzystanie radykalnie obniżyło czas realizacji zlecenia oraz pozwoliło osiągnąć nową funkcjonalność, której nie ma w takich programach, jak Autodesk Civil 3D czy Bentley InRoads.Idea rzutowania pikiet na płaszczyznę w celu utworzenia przekroju (praca Jakuba Łęgowika)

Przedmiotem referatu, który zajął 3. miejsce, były dane z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) opisujące epicentra silnych wstrząsów skorupy ziemskiej oraz trzęsienia Ziemi. Dane te udostępnione są w postaci plików tekstowych, które nie są łatwe do interpretacji. Studentka Małgorzata Papież postanowiła napisać aplikację, która korzystając z Google Earth API, importuje te dane i wyświetla w środowisku Google Earth. W wyniku tego powstała specjalizowana przeglądarka danych automatycznie importująca dane o wstrząsach z serwera USGS, a następnie, z wykorzystaniem konfigurowalnego panelu, udostępniającego możliwości stylizacji wyświetlanych symboli wstrząsów na dowolnie wybranym obszarze kuli ziemskiej w zadanym odstępie czasu. Tytuł jej referatu to „Wizualizacja sekwencji ognisk trzęsień Ziemi przy użyciu Google Earth API”.

W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę publiczności. Ufundowała ją mgr Paulina Lewińska, a była nią podświetlana bezprzewodowa klawiatura dla komputera stacjonarnego. Werdykt publiczności był całkowicie zgodny z werdyktem jury i otrzymali ją studenci z Geos Informatica.

Jednym ze skrótów, który był powszechnie używany podczas tej sesji, było API, czyli Application Programming Interface – interfejs programowania aplikacji. Opanowanie tego mechanizmu stanowiło podstawowy warunek takiego pokierowania aplikacją zewnętrzną, aby za jej pomocą wykonać konkretne zadanie wielokrotnie szybciej, niż klikając myszką przy użyciu tylko i wyłącznie graficznego interfejsu użytkownika. Właśnie te referaty wyznaczają obecnie pewien kierunek rozwoju w przetwarzaniu danych przestrzennych – odejście od programowania zamkniętych aplikacji działających w środowisku systemu operacyjnego na rzecz aplikacji działających w oparciu o inne aplikacje udostępniające gotową funkcjonalność do wykorzystania przez zaawansowanego użytkownika, np. geoinformatyka.

Sytuacja z przydziałem referatów z geologii wpłynęła również na tegoroczny skład jury, który został poszerzony o dwóch przedstawicieli z Wydziału GGiOŚ: przewodniczącym jury został dr hab. Andrzej Leśniak, prof. AGH i kierownik Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej WGGiOŚ oraz pracownik tej katedry dr Paweł Oleksik. Z Katedry Geomatyki w jury zasiadły: dr Izabela Basista oraz Jolanta Knecht. Z Katedry „Górniczej” (KOTGGiGG) członkiem zostali dr Paweł Sopata i Karolina Sieradzy. Ważną tradycją Koła Naukowego jest zapraszanie do składu jury kogoś z przemysłu. W tym roku dołączył do niego Paweł Gryboś, współwłaściciel krakowskiej firmy Geodezy.

dr Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS