Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-14| Geodezja, GIS, Firma, Edukacja, Software, Ludzie

Studenci AGH nagrodzeni za programowanie

W finale konkursu programistycznego „Pokaż, co potrafisz” firmy Geomatyka-Kraków wszystkie nagrody zgarnęli członkowie Sekcji Uprogrammers Studenckiego Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki (KNGK) działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.


Studenci AGH nagrodzeni za programowanie
Pierwsze miejsce premiowane dwumiesięcznym stażem płatnym 5 tys. zł za miesiąc zajęła Justyna Jurek (na fot. poniżej) za napisanie aplikacji ProGEOD 1.0. To prosty w obsłudze program komputerowy realizujący obliczenia geodezyjne: azymuty oraz długości, miary biegunowe i ortogonalne, pola powierzchni (wraz z wyznaczeniem centroidu obszaru), ciągi poligonowe (jednostronnie i dwustronnie nawiązane, także zamknięte), wcięcia kątowe, liniowe oraz wcięcie wstecz. Praca w programie polega na wczytywaniu danych z pliku tekstowego. ProGEOD oferuje następujące funkcje:
• wykonywanie raportów z obliczeń, gdzie znajdują się zarówno współrzędne punktów nawiązania, obserwacje, jak i wyniki z obliczeń;
• zapis wyliczonych współrzędnych punktów do pliku tekstowego;
• zapisywanie do pliku GML współrzędnych punktów (danych i obliczonych) w odpowiednim układzie współrzędnych;
• wizualizację wyników opracowania danych w geodezyjnym układzie współrzędnych.

Justyna JurekAplikacja została napisana w języku Java i – jak zapewnia laureatka – po kilku poprawkach i drobnych udoskonaleniach wkrótce zostanie udostępniona za darmo w internecie. Ze względu na wyrównany poziom kierownictwo firmy ufundowało również nagrodę za zajęcie drugiego miejsca. Dwumiesięczny staż płatny 4 tys. zł na miesiąc otrzymał Michał Wojarski.

Poza dwójką laureatów w konkursie wziął udział również dwuosobowy zespół studentów z Sekcji µprogrmers KNGK: Wioleta Nasiadka i Paweł Owsianka, którzy napisali aplikację mzTilavuus do obliczania objętości mas ziemnych w środowisku MicroStation. Do tego celu wykorzystuje ona metodę siatki kwadratów. Obliczenia realizowane są dla dowolnie przyjętego przez użytkownika zasięgu obliczeń, wymiaru siatki i poziomu płaszczyzny zerowej (odniesienia, tnącej). Wyniki obliczeń zapisywane są do pliku tekstowego. Chmura punktów, siatka kwadratów oraz pozioma płaszczyzna tnąca są wizualizowane w pliku DGN.

Sekcja Uprogrammers działa na WGGiIŚ AGH od października 2011 roku. Powstała z inicjatywy studenta III roku Jakuba Łęgowika, który dostrzegł potrzebę rozszerzenia wiedzy geodety o umiejętność programowania. Początkowo regularne zajęcia sekcji związane były z wykorzystaniem języka Basic w środowisku MicroStation, by następnie przejść do programowania w językach wysokiego poziomu.

ProGEOD 1.0

Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS