Pierwsze miejsce premiowane dwumiesięcznym stażem płatnym 5 tys. zł za miesiąc zajęła Justyna Jurek (na fot. poniżej) za napisanie aplikacji ProGEOD 1.0. To prosty w obsłudze program komputerowy realizujący obliczenia geodezyjne: azymuty oraz długości, miary biegunowe i ortogonalne, pola powierzchni (wraz z wyznaczeniem centroidu obszaru), ciągi poligonowe (jednostronnie i dwustronnie nawiązane, także zamknięte), wcięcia kątowe, liniowe oraz wcięcie wstecz. Praca w programie polega na wczytywaniu danych z pliku tekstowego. ProGEOD oferuje następujące funkcje:
• wykonywanie raportów z obliczeń, gdzie znajdują się zarówno współrzędne punktów nawiązania, obserwacje, jak i wyniki z obliczeń;
• zapis wyliczonych współrzędnych punktów do pliku tekstowego;
• zapisywanie do pliku GML współrzędnych punktów (danych i obliczonych) w odpowiednim układzie współrzędnych;
• wizualizację wyników opracowania danych w geodezyjnym układzie współrzędnych.

Aplikacja została napisana w języku Java i – jak zapewnia laureatka – po kilku poprawkach i drobnych udoskonaleniach wkrótce zostanie udostępniona za darmo w internecie. Ze względu na wyrównany poziom kierownictwo firmy ufundowało również nagrodę za zajęcie drugiego miejsca. Dwumiesięczny staż płatny 4 tys. zł na miesiąc otrzymał Michał Wojarski.
Poza dwójką laureatów w konkursie wziął udział również dwuosobowy zespół studentów z Sekcji µprogrmers KNGK: Wioleta Nasiadka i Paweł Owsianka, którzy napisali aplikację mzTilavuus do obliczania objętości mas ziemnych w środowisku MicroStation. Do tego celu wykorzystuje ona metodę siatki kwadratów. Obliczenia realizowane są dla dowolnie przyjętego przez użytkownika zasięgu obliczeń, wymiaru siatki i poziomu płaszczyzny zerowej (odniesienia, tnącej). Wyniki obliczeń zapisywane są do pliku tekstowego. Chmura punktów, siatka kwadratów oraz pozioma płaszczyzna tnąca są wizualizowane w pliku DGN.
Sekcja Uprogrammers działa na WGGiIŚ AGH od października 2011 roku. Powstała z inicjatywy studenta III roku Jakuba Łęgowika, który dostrzegł potrzebę rozszerzenia wiedzy geodety o umiejętność programowania. Początkowo regularne zajęcia sekcji związane były z wykorzystaniem języka Basic w środowisku MicroStation, by następnie przejść do programowania w językach wysokiego poziomu.
