wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-12| GIS, Sprzęt, Edukacja, Software

Student AGH nagrodzony za zaciskanie

8 grudnia w Krakowie w ramach 52. Sesji Kół Naukowych Pionu Górniczego po raz drugi odbyła się samodzielna sesja Sekcji Studenckiego Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki (KNGK). Jego członkowie wygłosili 8 referatów, z których Jury wybrało trzy najlepsze.


Student AGH nagrodzony za zaciskanie <br />
rys. Marcin Laskowski
rys. Marcin Laskowski

Pierwsze miejsce przyznano Marcinowi Laskowskiemu, studentowi III roku geodezji i kartografii, który zaprezentował referat pod tytułem „Opracowanie modelu wyrobiska górniczego”. Przedstawił w nim swoje osiągnięcia w modelowaniu wyrobiska górniczego dotkniętego procesem nierównomiernego zaciskania górotworu. Na bazie otrzymanej chmury punktów ze skanowania laserowego wymodelował za pomocą grafiki wektorowej kształt kolejnych sekcji obudowy, a na bazie informacji o pierwotnym kształcie sekcji określił wielkość przemieszczeń.

Drugie miejsce przypadło Sławomirowi Kubiakowi za referat pt. „Porównanie oprogramowania do przetwarzania chmury punktów”. Przeanalizował w nim możliwości aplikacji: AutoCAD Civil 3D 2012 z wtyczką Point Cloud Feature Extraction, Microstation V8i SELECTseries 2 oraz Rhinoceros 4.0 SR9 wraz z wtyczką firmy Pointools. Bardzo ważnym parametrem oceny było posiadanie narzędzi umożliwiających lub wspomagających wpasowywanie elementów wektorowych w chmurę punktów, a także obsługiwane formaty, wymagania sprzętowe oraz cena. Test miał charakter nieco subiektywny, jednak spostrzeżenia studenta okazały się bardzo interesujące. Na zakończenie referatu autor przedstawił informacje o sytuacji rynkowej związanej z firmami produkującymi oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów.

Trzecie miejsce zajął Jakub Łęgowik za wygłoszenie referatu pt. „Zastosowanie grafiki inżynierskiej w realizacji prac geodezyjnych”. Autor zaprezentował możliwości parametrycznego modelowania danych do tyczenia punktów, które można zrealizować bezpośrednio w terenie, bez potrzeby powrotu do biura.

W trakcie sesji niektórzy studenci mocno dopingowali swoich kolegów. Szczególnie mocny doping otrzymał Michał Lupa, który zaprezentował referat pt. „Optymalizacja baz danych przestrzennych”.


fot. Paulina Lewińska

Wyróżnieni oprócz gratulacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wszystkim uczestnikom sesji wręczono drobne upominki od firmy GeoDeZy. Wieczorem, podczas uroczystego zakończenia sesji, laureaci poszczególnych sekcji otrzymali dyplomy z rąk dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Piotr Czai.

Prezentowane referaty wkrótce znajdą się na stronie KNGK oraz na Facebooku.

W tym roku przewodnictwo w Jury (fot. poniżej) objął prodziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska dr hab. Zygmunt Niedojadło. Podobnie jak w zeszłym roku, do składu zaproszono osobę spoza uczelni, dr. Janusza Dąbrowskiego ze Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica. Sekretarzem został dr inż. Paweł Sopata. Pozostali członkowie to: dr Ewa Dębińska, dr Wojciech Gruszczyński oraz przedstawiciel doktorantów mgr Karolina Sieradzy.
Na sesji obecni byli ponadto pracownik Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH dr inż. Adam Piórkowski oraz pracownik Katedry Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej dr inż. Tomasz Lipecki.


fot. Piotr Krystek

Artur Krawczyk (AGH)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS