|2011-04-18|
GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Imprezy
Nowoczesne technologie na V Seminarium KNGK AGH
14 kwietnia odbyła się piąta edycja corocznego Seminarium Naukowego organizowanego przez Koło Grafiki Komputerowej i Geomatyki przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W ramach spotkania pod tytułem „Nowoczesne technologie pomiarów laserowych i modelowanie parametryczne” miały miejsce trzy prelekcje oraz pokaz trackerów laserowych.
fot. Sławomir Kubiak
|
|
|
|
|
|
Tegoroczne seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem – na sali zabrakło miejsc siedzących. Wśród około setki gości byli nie tylko studenci i pracownicy Wydziału GGiIŚ, ale także goście z innych wydziałów AGH oraz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zagadnieniem skanowania laserowego Koło interesuje się już od dość dawna. Prezentacja Tomasza Kalicińskiego dotycząca „Skaningu laserowego na platformach wydobywczych” przybliżyła specyfikę pomiarów w trudnych warunkach. Jako specjalista od tych technologii w Apply Capnor Poland prelegent wyczerpująco wyjaśnił występujące przy pracy trudności i przedstawił stosowane w praktyce rozwiązania, całość ilustrując zdjęciami z prac terenowych na platformach oraz wizualizacjami modeli. Omówiona została także kameralna część opracowania danych: stosowane oprogramowanie, formaty plików, osiągane dokładności modeli 3D oraz inne zagadnienia. Platformy wydobywcze to specyficzne środowisko pomiarowe, które wymusza niestandardowe rozwiązania. Ponieważ niewiele osób ma okazję poznać je z bliska, prelekcja tak obrazowo przedstawiająca ten temat wydała się być niezwykle cenną.
Realizując projekty z zakresu trójwymiarowej grafiki inżynierskiej, trudno pominąć temat modelowania parametrycznego. Zagadnienie to w zastępstwie Michała Mroza przedstawił Michał Marek, który w czasie prezentacji pt. „Podstawy modelowania parametrycznego” pokazał możliwości tej technologii oraz przykłady praktycznego zastosowania.
Szanse, jakie dają nowoczesne rozwiązania technologiczne, są ogromne, dlatego KNGK stara się choć minimalnie się z nimi zapoznać. Dzięki uprzejmości Zbigniewa Prządki i firmy Hexagon Metrology uczestnicy seminarium mogli poznać trackery laserowe Leica AT901 i AT401, a także zobaczyć je w pracy. Zbigniew Prządka wyjaśnił przede wszystkim, na czym polegają innowacyjne cechy tych instrumentów, jednocześnie prezentując ich możliwości. Wiele z tych rozwiązań uczestnicy seminarium oglądali po raz pierwszy, dlatego pytaniom nie było końca. W Polsce, póki co, pracuje tylko 20 trackerów firmy Leica Geosystems, dlatego tym cenniejsza była możliwość samodzielnego pomiaru tymi niszowymi urządzeniami.
Podczas pięciu lat działalności Koło skupiało się przede wszystkim na inżynierskim zastosowaniu grafiki trójwymiarowej, a od dwóch lat także na szeroko pojętej geomatyce. Aktualnie członkowie pracują nad projektem „Wirtualna Kopalnia”, łączącym w sobie grafikę i geomatykę. Tematyka ostatniego seminarium pozwoliła nawiązać do dziedzin już znanych studentom Koła, ale także przedstawić kolejne możliwości i kierunki rozwoju.
fot. Patryk Wróbel
Sławomir Kubiak
|