wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-18| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Imprezy

Nowoczesne technologie na V Seminarium KNGK AGH

14 kwietnia odbyła się piąta edycja corocznego Seminarium Naukowego organizowanego przez Koło Grafiki Komputerowej i Geomatyki przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W ramach spotkania pod tytułem „Nowoczesne technologie pomiarów laserowych i modelowanie parametryczne” miały miejsce trzy prelekcje oraz pokaz trackerów laserowych.


Nowoczesne technologie na V Seminarium KNGK AGH <br />
fot. Sławomir Kubiak
fot. Sławomir Kubiak

Tegoroczne seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem – na sali zabrakło miejsc siedzących. Wśród około setki gości byli nie tylko studenci i pracownicy Wydziału GGiIŚ, ale także goście z innych wydziałów AGH oraz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Zagadnieniem skanowania laserowego Koło interesuje się już od dość dawna. Prezentacja Tomasza Kalicińskiego dotycząca „Skaningu laserowego na platformach wydobywczych” przybliżyła specyfikę pomiarów w trudnych warunkach. Jako specjalista od tych technologii w Apply Capnor Poland prelegent wyczerpująco wyjaśnił występujące przy pracy trudności i przedstawił stosowane w praktyce rozwiązania, całość ilustrując zdjęciami z prac terenowych na platformach oraz wizualizacjami modeli. Omówiona została także kameralna część opracowania danych: stosowane oprogramowanie, formaty plików, osiągane dokładności modeli 3D oraz inne zagadnienia. Platformy wydobywcze to specyficzne środowisko pomiarowe, które wymusza niestandardowe rozwiązania. Ponieważ niewiele osób ma okazję poznać je z bliska, prelekcja tak obrazowo przedstawiająca ten temat wydała się być niezwykle cenną.

Realizując projekty z zakresu trójwymiarowej grafiki inżynierskiej, trudno pominąć temat modelowania parametrycznego. Zagadnienie to w zastępstwie Michała Mroza przedstawił Michał Marek, który w czasie prezentacji pt. „Podstawy modelowania parametrycznego” pokazał możliwości tej technologii oraz przykłady praktycznego zastosowania.

Szanse, jakie dają nowoczesne rozwiązania technologiczne, są ogromne, dlatego KNGK stara się choć minimalnie się z nimi zapoznać. Dzięki uprzejmości Zbigniewa Prządki i firmy Hexagon Metrology uczestnicy seminarium mogli poznać trackery laserowe Leica AT901 i AT401, a także zobaczyć je w pracy. Zbigniew Prządka wyjaśnił przede wszystkim, na czym polegają innowacyjne cechy tych instrumentów, jednocześnie prezentując ich możliwości. Wiele z tych rozwiązań uczestnicy seminarium oglądali po raz pierwszy, dlatego pytaniom nie było końca. W Polsce, póki co, pracuje tylko 20 trackerów firmy Leica Geosystems, dlatego tym cenniejsza była możliwość samodzielnego pomiaru tymi niszowymi urządzeniami.

Podczas pięciu lat działalności Koło skupiało się przede wszystkim na inżynierskim zastosowaniu grafiki trójwymiarowej, a od dwóch lat także na szeroko pojętej geomatyce. Aktualnie członkowie pracują nad projektem „Wirtualna Kopalnia”, łączącym w sobie grafikę i geomatykę. Tematyka ostatniego seminarium pozwoliła nawiązać do dziedzin już znanych studentom Koła, ale także przedstawić kolejne możliwości i kierunki rozwoju.

fot. Patryk Wróbel

Sławomir Kubiak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gg, o jakiego Jacka pytasz? gg, o jakiego Jacka pytasz?
odpowiedz zgłoś
gdzie jest Jacek? gdzie jest Jacek?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS