wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-13| GIS, Teledetekcja, Imprezy

Sekcja Grafiki Komputerowej i Geomatyki na Sesji Kół Naukowych AGH

9 grudnia w Krakowie w ramach Sesji Kół Naukowych Pionu Górniczego po raz pierwszy odbyła się samodzielna sesja Sekcji Studenckiego Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki (KNGK). Członkowie koła przygotowali i wygłosili aż 9 referatów, a specjalnie powołane jury wybrało trzy najlepsze z nich.


Sekcja Grafiki Komputerowej i Geomatyki na Sesji Kół Naukowych AGH <br />
fot. Daniel Janik
fot. Daniel Janik

Tym, co odróżniało tę sesję od innych, było zaproszenie do składu jury przedstawicieli branży geoinformatycznej (dyrektora firmy GeoDeZy dr. Jacka Derwisza) oraz organizacji pożytku publicznego (dr. inż. Janusza Dąbrowskiego ze Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica). W jury zasiadł także pracownik Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH dr inż. Adam Piórkowski, a przewodniczącym został dr inż. Paweł Sopata (WGGIŚ).

Pierwsze miejsce przyznano Michałowi Klichowi, autorowi pracy pod tytułem „Programowanie otwartych baz danych ze środowiska VB.NET". W referacie zaprezentował on swoje osiągnięcia w programowaniu wolnej bazy danych PostgreSQL z poziomu środowiska Visual Basic.NET. Laureat przedstawił kompletne oprogramowanie, którego zadaniem był odczyt warstw i ich atrybutów ze wszystkich plików DGN wskazanych w danym folderze. Odczytane dane były następnie eksportowane do bazy, z której już w prosty sposób mogliśmy się dowiedzieć, ile elementów graficznych znajduje się na warstwie w danym pliku DGN.

Drugie miejsce przyznano Katarzynie Chowaniec za ciekawy referat pt. „Ocena implementacji usługi WMS w środowiskach aplikacji GIS", w którym porównała ona aplikacje ArcMap, AutoCAD Map, MicroStation V8i i Quantum GIS pod kątem wygody obsługi konfiguracji usługi WMS i szybkości jej działania na przykładzie danych z krajowego Geoportalu. Test miał charakter dość subiektywny, jednak spostrzeżenia poczynione w trakcie badań okazały się interesujące. Trzecie miejsce zajęła Edyta Stojek za wygłoszenie referatu pt. „Zastosowanie GIS w zagrożeniach naturalnych i kryzysowych". Autorka zaprezentowała przegląd możliwości systemów informacji geograficznej w tej dziedzinie, a następnie przedstawiła swoje analizy powodziowe dla miasta Krakowa, co wzbudziło żywe zainteresowanie publiczności.

fot. Magdalena Skruch

Wyróżnione osoby oprócz gratulacji otrzymały pamiątkowe dyplomy, a wszystkim uczestnikom sesji wręczono drobne upominki od dyrektora firmy GeoDeZy. Podczas uroczystego zakończenia sesji laureaci poszczególnych sekcji otrzymali dyplomy z rąk prorektora ds. kształcenia prof. Zbigniewa Kąkola.

Jako organizatorzy pragniemy podziękować wszystkim, którzy zjawili się na sesji naszej sekcji – zarówno członkom jury, autorom referatów, członkom koła, jak i studentom zainteresowanym zdobyciem wiedzy. Szczególne podziękowania kierujemy również do dr. Janusza Dąbrowskiego za pomoc stowarzyszenia przy obsłudze finansowej naszego koła, a także do dr. Jacka Derwisza za udzielone wsparcie finansowe dla Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki.

Prezentowane referaty znajdą się wkrótce na stronie KNGK (www.kngk.agh.edu.pl) oraz na profilu koła na Facebooku.

Dr inż. Artur Krawczyk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS