wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-27| Geodezja, Teledetekcja, Imprezy

SEP 2012: Sesja Geomatyki Górniczej

W ramach XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej 22 lutego 2012 r., przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, odbyła się trzecia Sesja Geomatyki Górniczej. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygłoszono 20 referatów, były nowoczesne techniki pomiarowe.


SEP 2012: Sesja Geomatyki Górniczej

Spotkanie otworzył przegląd geomatycznych technologii pomiarowych możliwych do wykorzystania w górnictwie, w tym dwóch interferometrycznych: satelitarny InSAR (dr Zbigniew Perski) i naziemny InSAR (dr Anna Szafarczyk). Zaprezentowano również dwa referaty dotyczące skaningu laserowego. Witold Kuźnicki (MGGP Aero) omówił lotniczy skaning laserowy, a dr Tomasz Lipecki (AGH) – skaning naziemny zastosowany w pionowym wyrobisku górniczym (szybie) oraz wieży szybowej. Autorzy tych dwóch prelekcji bezpośrednio odnieśli się do poważnego w skutkach zniszczenia budynków mieszkalnych pod wpływem eksploatacji górniczej w Bytomiu. Zaprezentowali obraz deformacji terenu w rejonie zniszczonych obiektów budowlanych. Referaty te uwidoczniły duże możliwości wykonywania pomiarów deformacji terenu niezależnych od służb mierniczych zakładów górniczych. Jest to istotne szczególnie ze względu na to, że pracownicy działów mierniczych w zakładach górniczych coraz częściej spotykają się z odmową stabilizacji reperów obserwacyjnych na prywatnych terenach, co powoduje komplikacje w projektowaniu i pomiarach linii obserwacyjnych deformacji terenu.

Kolejna część sesji przebiegła pod znakiem geomatycznych technologii przetwarzania danych przestrzennych. Otworzył ją dr hab. Janusz Michalak (Uniwersytet Warszawski) referatem pt. „Problematyka złóż i wydobywania ich zasobów w dyrektywie INSPIRE”, w którym dokonał przeglądu projektowanych modeli tematów aneksów dyrektywy w aspekcie danych górniczych. Dr Tomasz Nałęcz (Państwowy Instytut Geologiczny) zaprezentował z kolei referat pt. „Zarządzanie informacją geologiczną poprzez wykorzystanie technologii geomatycznych”.

We wspólnym referacie członkowie Komisji Geomatyki Górniczej przedstawili temat wykorzystania usługi Web Map Service w zakładach górniczych. W Katowickim Holdingu Węglowym wykorzystano WMS do przeglądania zasobów udostępnianych przez urzędy powiatowe oraz urzędy miast, z których najistotniejsze są informacje o obiektach budowlanych. Pozwoliło to na weryfikację posiadanych przez kopalnię własnych danych, które wcześniej musiały zostać przeliczone do układów współrzędnych nie stosowanych w praktyce górniczej (WGS84 czy PUW1992). W inny sposób WMS został wykorzystany w KGHM S.A. Tam serwer WMS posłużył do uwspólnienia dwóch odrębnych systemów mapowych, dołowego na MicroStation i powierzchniowego na GeoMediach. Dzięki temu możliwe stało się przeglądanie w jednym środowisku danych z różnych baz.

Podczas spotkania nie zabrakło również referatów prezentujących najnowsze wdrożenia oprogramowania w zakładach górniczych. Adrian Brol zaprezentował możliwości aplikacji „MapMineGeo” wdrażanej do obsługi map górniczych w KHW S.A. Uczestnicy spotkania otrzymali kilkanaście darmowych egzemplarzy monografii „Geomatyka Górnicza – praktyczne zastosowania” związanej z działalnością Komisji Geomatyki Górniczej oraz organizatorów SEP 2011.
Ten krótki opis nie wyczerpuje wszystkich tematów poruszanych na sesji, przybliża jednak jej charakter oraz zagadnienia na niej poruszane. Już teraz zapraszamy na Sesję Geomatyki Górniczej Szkoły Eksploatacji Podziemnej w 2013 roku, jak zwykle w ostatnim pełnym tygodniu lutego.

Artur Krawczyk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS