Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-09| Mapy

Anamorfozy: ładne, ale czy czytelne?

W ostatnich latach coraz częściej można się natknąć na mapy anamorficzne, które zniekształcając obraz świata, informują o wielkości różnych zjawisk. Z najnowszego wydania „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 44, nr 3) można się dowiedzieć, czy takie mapy są czytelne dla przeciętnego użytkownika.


Anamorfozy: ładne, ale czy czytelne?
Zagadnienie to – sięgając do różnych zagranicznych prac badawczych – zaprezentowała Anna Faliszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak się okazuje, badania percepcji takich map wypadają bardzo różnie, co świadczy o tym, że o czytelności takiego opracowania w dużej mierze decydują umiejętności kartografa. Temat anamorfoz autorka kontynuuje kilkanaście stron dalej w recenzji „The Atlas of the Real Word”, który w całości składa się z tego typu map. W ocenie Anny Faliszewskiej zamieszczone w nim anamorfozy z pewnością są ładne, ale nie zawsze udane.

O percepcji map piszą także Tomasz Nowacki (UW) i Jagna Hałaczek (Instytut Badań Edukacyjnych), referując wybrane wyniki badań „Laboratorium myślenia”, które miało sprawdzić umiejętności gimnazjalistów. W swojej notatce autorzy skupiają się na zadaniach dotyczących percepcji kartogramów Polski. Niestety, okazuje się, że tylko nieco ponad 1/5 uczniów odczytała się prawidłowo. Co zaskakujące, największy problem gimnazjaliści mieli z identyfikacją województw!

Jacek Drachal, Anna Dębowska oraz Małgorzata Brzezinska-Klusek z Instytutu Geodezji i Kartografii podjęli zaś wyzwanie opracowania małoskalowych map Polski, Europy i świata, które w możliwie jak najbardziej realistyczny sposób przedstawiałyby pokrycie oraz rzeźbę terenu. Do tego celu wykorzystali numeryczny model SRTM oraz obrazy satelitarne z sensora MODIS. W dwuczęściowym artykule krok po kroku opisują, jak dane te przetworzono i połączono, a następnie na ich podstawie opracowano mapy.

Zabytkowe mapy są cennym źródłem historycznym o przyrodzie, demografii czy gospodarce. Ale czy mogą także mówić coś o dawnej kulturze? Teresa Bogacz z Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja” z Wrocławia na przykładzie map Śląska z XVI i XVIII wieku udowadnia, że tak. W swoim artykule dochodzi ponadto do wniosku, że świetnie uzupełniają one inne źródła historyczne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS