|2011-04-12|
GIS, Mapy, Teledetekcja
O wpływie Merkatora na GIS w PPK
W jaki sposób dokonania wybitnego XVI-wiecznego kartografa Gerarda Merkatora wpłynęły na nowoczesną kartografię – m.in. o tym można przeczytać w pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika „Polski Przegląd Kartograficzny”.
Artykuł ten z okazji pięćsetlecia urodzin Merkatora napisał prof. Aleksandr Berlant. Przekonuje on, że ten holenderski kartograf miał niebagatelny wpływ na dzisiejszy kształt m.in. kartografii matematycznej, techniki sporządzania globusów, kartografii nawigacyjnej, kartograficznych metod badań, a przede wszystkim na kartografię atlasową. Dorobek Merkatora szeroko wykorzystywany jest zresztą nie tylko w kartografii, lecz także w systemach informacji geograficznej. Prof. Berlant ze smutkiem zauważa jednak, że dokonania tego wybitnego naukowca są coraz bardziej kontestowane przez tzw. neokartografów, czyli szeroką rzeszę kartografów amatorów. Zdaniem profesora optymalną drogą rozwoju kartografii nie jest zaprzeczanie dokonaniom poprzedników, lecz ich kontynuowanie.
W najnowszym numerze „PPK” można także przeczytać o generalizacji osadnictwa i sieci drogowej na mapach przeglądowych. W pierwszej części artykułu dr Izabela Karsznia z Uniwersytetu Warszawskiego dokonuje systematyzacji metod generalizacji tego typu obiektów. Na tej podstawie formułuje kryteria i zasady generalizacji dla Bazy Danych Ogólnogeograficznych. W kolejnej części artykułu, która ukaże się w drugim numerze „PPK”, zaprezentowana zostanie implementacja tych metod w systemach informacji geograficznej.
Dr Zenon Poławski i Jędrzej Gąsiorowski z IGiK na przykładzie Obszaru Metropolitalnego Warszawy zastanawiają się z kolei nad szczegółowością bazy danych o pokryciu terenu CORINE Land Cover. Ich zdaniem warto zastanowić się nad reinterpretacją tej bazy, tak aby uwzględniała mniejsze powierzchnie. Jak przekonują, można tego dokonać w prosty sposób, wykorzystując bazę CLC-Change (tj. rejestr różnić pomiędzy CLC 2000 i CLC 2006).
JK
|