wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-12| GIS, Mapy, Teledetekcja

O wpływie Merkatora na GIS w PPK

W jaki sposób dokonania wybitnego XVI-wiecznego kartografa Gerarda Merkatora wpłynęły na nowoczesną kartografię – m.in. o tym można przeczytać w pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika „Polski Przegląd Kartograficzny”.


O wpływie Merkatora na GIS w PPK

Artykuł ten z okazji pięćsetlecia urodzin Merkatora napisał prof. Aleksandr Berlant. Przekonuje on, że ten holenderski kartograf miał niebagatelny wpływ na dzisiejszy kształt m.in. kartografii matematycznej, techniki sporządzania globusów, kartografii nawigacyjnej, kartograficznych metod badań, a przede wszystkim na kartografię atlasową. Dorobek Merkatora szeroko wykorzystywany jest zresztą nie tylko w kartografii, lecz także w systemach informacji geograficznej. Prof. Berlant ze smutkiem zauważa jednak, że dokonania tego wybitnego naukowca są coraz bardziej kontestowane przez tzw. neokartografów, czyli szeroką rzeszę kartografów amatorów. Zdaniem profesora optymalną drogą rozwoju kartografii nie jest zaprzeczanie dokonaniom poprzedników, lecz ich kontynuowanie.

W najnowszym numerze „PPK” można także przeczytać o generalizacji osadnictwa i sieci drogowej na mapach przeglądowych. W pierwszej części artykułu dr Izabela Karsznia z Uniwersytetu Warszawskiego dokonuje systematyzacji metod generalizacji tego typu obiektów. Na tej podstawie formułuje kryteria i zasady generalizacji dla Bazy Danych Ogólnogeograficznych. W kolejnej części artykułu, która ukaże się w drugim numerze „PPK”, zaprezentowana zostanie implementacja tych metod w systemach informacji geograficznej.

Dr Zenon Poławski i Jędrzej Gąsiorowski z IGiK na przykładzie Obszaru Metropolitalnego Warszawy zastanawiają się z kolei nad szczegółowością bazy danych o pokryciu terenu CORINE Land Cover. Ich zdaniem warto zastanowić się nad reinterpretacją tej bazy, tak aby uwzględniała mniejsze powierzchnie. Jak przekonują, można tego dokonać w prosty sposób, wykorzystując bazę CLC-Change (tj. rejestr różnić pomiędzy CLC 2000 i CLC 2006).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS