Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-10| GIS, Sprzęt, Software, Imprezy

Intergeo: Skanery lekkie i tanie, a oprogramowanie w chmurach

Producenci skanerów laserowych nie tylko śrubują osiągi, ale także zmniejszają wymiary i wagę instrumentów, a przy tym obniżają ceny. Podczas odbywających się w Hanowerze 18. Targów Intergeo (9-11 października) wśród ponad 500 wystawców wielu prezentowało właśnie te urządzenia.


Intergeo: Skanery lekkie i tanie, a oprogramowanie w chmurach

Bez wątpienia najwięcej nowości pokazał austriacki Riegl. Model VZ-6000 to naziemny skaner oferujący pomiar na odległość 6 km i z prędkością do 222 tys. pkt/s. LMS-Q780 to z kolei rozwiązanie do lotniczego skanowania z wysokości nawet 3 km. Zaletą tego urządzenia jest tak dobrana długość fali, że dużo lepiej niż konkurencja radzi sobie z pomiarem powierzchni pokrytych śniegiem i lodem.

Spółka Riegl dostrzega potencjał bezpilotowych maszyn latających. Z myślą o nich pokazała VQ-480U, który odchudzono z 11,5 kg w wersji 480 do 7,5 kg. Udoskonalono ponadto osiągi skanerów lotniczych VQ-380 i 480.

Firma kładzie duży nacisk na rozwój oprogramowania. Nowości w tym względzie to: RiSOLVE – do prostej i zautomatyzowanej obróbki chmury punktów dla mniej profesjonalnych użytkowników LiDAR-u, specjalistyczne RiMTA – eliminujące efekt nakładających się na siebie impulsów, co jest problemem przy pomiarze na dużych odległościach, oraz RiDB – do eksportu chmury punktów do popularnego w projektach przemysłowych formatu Aveva RiDB.

Zoller+Frohlich pokazał z kolei model Imager 5010C. Od starszych instrumentów tej serii różni go przede wszystkim zintegrowana kamera z matrycą 2 Mpx. Ciekawą możliwość jej wykorzystania oferuje nowa wersja desktopowego oprogramowania Laser Control. W wydaniu 8.3 do kolorowania chmury punktów wykorzystuje ono dwa, a nie jedno zdjęcie, co na zasadzie zdjęć HDR pozwala na dużo lepsze i wyraźniejsze odwzorowanie powierzchni o różnym oświetleniu.

Nowością kanadyjskiego Optecha jest lotniczy skaner H300, którego największą zaletą jest możliwość obrazowania z pułapu nawet 4 km oraz wyświetlanie chmury punktów tuż po jej zebraniu. Leica Geosytems pokazała natomiast P20, który jest aż 20 razy szybszy od starszego brata, czyli Leica ScanStation C10 i zbiera około 1 mln pkt/s. To zdaniem producenta najszybszy naziemny skaner impulsowy na rynku. Do tego posiada m.in. własny system kalibracji.

Dzięki umowie z Faro skaner Focus3D zaoferuje firma Trimble. Do sprzedaży wejdzie on pod nazwą TX5 i znajdzie zastosowanie np. w nowym systemie do pomiaru torów GEDO 2.0. Producent wypuścił także nowe oprogramowanie do obróbki danych z Focus 3D. W wersji 5.1 aplikacja Scene umożliwia m.in. opracowywanie ortofotomap, 2-krotnie szybsze rejestrowanie skanów oraz tworzenie własnych aplikacji do pracy z tym skanerem i dzielenie się nimi na specjalnie stworzonej do tego witrynie. Od powyższych premier odstaje nowość firmy Stonex. X300 to skaner impulsowy opracowany we współpracy z Politechniką we Florencji. Choć osiągi nie wyróżniają go na tle konkurencji, to sporym zaskoczeniem może okazać się cena. Skaner ten ma być ponoć dostępny za około 20 tys. euro.

Wśród nowości na targach Intergeo wyraźnie widać coraz więcej geodezyjnych i GIS-owych aplikacji polowych oferujących „przetwarzanie w chmurze”. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wysyłania na bieżąco materiałów z terenu do biura, a także ich otrzymywania czy wymiany pomiędzy ekipami pomiarowymi. Od wersji 7 taką opcję oferuje węgierskie oprogramowanie GIS-owe DigiTerra, dostępne także w polskiej wersji językowej.

Udoskonalono je m.in. o obsługę WMS-ów i TMS-ów, nowy interfejs, prace w 3D oraz generowanie modeli TIN. Zupełnie nową jakość pracy w chmurze zaoferuje inne oprogramowanie tego typu o wdzięcznej nazwie Giscuit rozwijane przez mołdawską firmę VEC we współpracy z chińską Hi-Target. Jest ono bowiem dostępne wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej, dzięki czemu współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi (m.in. Apple oraz iOS).

Na chmurę stawia także firma Carlson Software. Pracę w tej technologii ma umożliwić oprogramowanie GISCloud. Jego główną zaletą jest możliwość integracji pomiarów z różnych urządzeń – od odbiorników GNSS przez tachimetry po wykrywacze urządzeń podziemnych i dalmierze. Spółka zapowiada ponadto nowe wydania popularnych aplikacji polowych SurvPC dla tabletów oraz SurvCE dla odbiorników i tachimetrów. Pierwsza (w wersji 2013) zaoferuje m.in. natywną obsługę plików DGN, druga (w wersji 3.0) odczyta więcej formatów danych oraz ułatwi tyczenie i raportowanie. Zapisywanie i odbieranie danych do chmury umożliwi także oprogramowanie polowe SurveyPro 5.2 firmy Spectra Precision. Oprócz tego wzbogacono je m.in. o generator raportów, tworzenie profili GNSS oraz lepsze narzędzia do tyczenia.


Dwie nowe aplikacje polowe pokazał ponadto Stonex. Pierwsza to geodezyjny program Cube dla odbiorników GNSS. Ma on być prostszy niż oferowany obecnie ze sprzętem tej marki SurvCE i dzięki temu powinien nieco obniżyć cenę zestawu RTK. Druga nowość to aplikacja GeoGIS umożliwiająca pracę zarówno na warstwach wektorowych, jak i rastrowych.

Doroczna impreza jest jednak nie tylko okazją do prezentacji najnowszych urządzeń i technologii pomiarowych i geoinformacyjnych, ale i miejscem konferencji. W tym roku zainicjowano tutaj narodową niemiecką konferencję na temat INSPIRE, po raz drugi jest organizowana konferencja nawigacyjna, a w czwartek o katastrze dyskutować będą na swej III konferencja geodeci z organizacji CLGE. Pod nazwą Intergeo targi funkcjonują od 1995 roku, wcześniej były to Deutsche Geodatentag, a historia imprezy sięga aż 1872 roku.


Zobacz zdjęcia z Intergeo w naszej Galerii

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS