Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-10-08 | Prawo, Ludzie, Instytucje

XML powinno się wyrzucić z rozporządzeń

Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, specyfikację techniczną powinno się umieszczać w Biuletynie Informacji Publicznej albo w odpowiednim repozytorium, a konkretny akt prawny powinien tylko informować, gdzie te dane się znajdują.


Ilustracja: XML powinno się wyrzucić z rozporządzeń

Taką rekomendację przedstawił w zeszłym tygodniu zespół powołany przez Komitet Cyfryzacji do rozwiązania problemu, czy akty normatywne są właściwym miejscem do opisu funkcjonalności systemów informatycznych. Według ministra Michała Boniego umieszczanie specyfikacji w aktach prawnych doprowadza do absurdalnej sytuacji, że trzeba będzie aktualizować prawo za każdym razem, gdy zmieni się technologia.
Minister zaproponował, by przyjąć ww. rekomendację jako wspólne ustalenie Komitetu i stosować ją od tej pory oraz zastanowić się nad przeglądem prawa pod tym kątem.

Podczas posiedzenia Zespołu, które odbyło się 1 sierpnia br., uczestnicy zwrócili uwagę na to, że coraz więcej rozporządzeń jest opatrywanych załącznikami zawierającymi szczegółowe opisy wymagań informatycznych (w tym schematami XML). Jak podano w komunikacie z tamtego spotkania, „w przypadku jakiegokolwiek błędu w zapisie – skazuje nas to na czasochłonny proces nowelizacji rozporządzenia i sprawia, że de facto projektujemy rozwiązania informatyczne rozporządzeniami.
Z drugiej jednak strony, jeśli szczegółowe opisy techniczne publikowane będą wyłącznie w centralnym repozytorium, to będą obowiązywały tylko administrację rządową. Kłopot będą mieli samorządowcy – bo nie będzie dla nich jasne, czy oni mają obowiązek wprowadzać ogłaszane zmiany”.

MAC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

sprostowanie Cześć błędów o których pisałem wcześniej nie wynika z błędu w rozporządzeniu lecz źródła: http://isap.sejm.gov.pl/ "ISAP nie jest źródłem prawa a elektroniczna wersja tekstów ujednoliconych ustaw opracowywanych w KS może być dla naszych użytkowników jedynie materiałem informacyjnym i pomocniczym." Po pobraniu aktu z http://www.rcl.gov.pl/ wygląda to znacznie lepiej co nie znaczy że błędów nie ma. Nadal są liczne spacje, taby.
  
 2 
implementacyjne mogły być przeprowadzone ale jak to w życiu Klasa: raz jest z "_" innym razem już " ", problem mogą mieć formy informatyczne by ISO-8859-2 przeszło w UTF-8 i odwrotnie. Na to poczekamy aż GML stanie obowiązkiem w PODGiK, odliczanie od 7 grudnia 2011r. 24 miesiące :)
  
 2 
Xml Nietrudno zauważyć, że schematy aplikacyjne gml, nie opisują funkcjonalnosci systemu informatycznego, ale specyfikację danych. Specyfikacja ta jest niezależna od przyjętej technologii, oprogramowania itp. Nie wiem, jak rzeczony zespol nie doszedł do takiego wniosku. To nie zmiena faktu, że schematow aplikacyjnych nie powinno być w rozporządzeniach. Rodzaj występujących błędow świadczy o tym, że żadne testy implementacyjne nie zostaly przeprowadzone.
  
 4 
rozporządzenie o osnowach W załączniku 3 zauważyłem siedem różnic, załącznik 4 tak jak wcześniej: spacje, taby ... co to jest?!
  
 3 
Ze stron maic "Sprawę komplikuje jeszcze kwestia notyfikacji zmian prawa do Komisji Europejskiej. Jeśli rozporządzenie zawiera szczegóły techniczne, to zdaniem Ministerstwa Gospodarki powinno być notyfikowane (obowiązek notyfikacji dotyczy bowiem norm technicznych) ?jednak notyfikowanie każdego rozporządzenia rażąco przedłużałoby czas pracy nad nimi. Dlatego minister Boni poprosił o dogłębne rozpatrzenie tego problemu i zaproponowanie rozwiązań. Zwrócił też uwagę, że potrzebę notyfikacji aktu prawnego Komisji Europejskiej trzeba zgłaszać odpowiednio wcześniej, a nie pod koniec prac nad aktem prawnym." Hmm czy nie wszystkie nasze rozporządzenia zawierały szczegóły techniczne ?
  
 4 
ech... Teraz tylko czekać na te wszystkie problemy jakie wyjdą. Wykonawca odda coś w GML i będzie to zgodne z rozporządzeniem. Ten co przyjmie będzie sprawdzał walidatorem, który również napisano w oparciu o przepisy. Tylko okaże się, że ten GML się nie waliduje, bo każdy patrzył na różne (rozbieżne ze sobą) części rozporządzenia. Ciekawe kto potem ma poprawiać i dlaczego.
  
 4 
EMUiA W Katalogu Obiektów - Model Podstawowy znalazłem 5 rozbieżności, wszystkie związane ze znakiem "_". W Schemacie GML dla Modelu Podstawowego 22 rozbieżności. a Model ma tylko 580 linii :)
  
 5 
Tośmy sobie pogadali, a teraz i tak dalej zrobią co chcą. Błędy w xml są - skoro XML się znalazły w rozporządzeniu to gdzie można je ściągnąć w formie elektronicznej ? Ano nigdzie. A dlaczego ? Bo się nie walidują. A gadanie, że nie powinny być w rozporządzeniu to już zasłona dymna. Bo się uparło, wzięło i nie wyszło. Samo, bo przeca niczyja to wina. I ogólnie zadowoleni z tak wzniosłej konkluzji możemy rozejść się do zajęć - będziemy teraz pisać te same rozporządzenia ino bez xml. A potem się zrobi szkolenia a co ? - niech będzie ruch w interesie.
  
 6 
XML Jako źródło prawa Dla każdego, kto choć trochę zna się na prawie jest oczywiste, że specyfikacje techniczne systemów informatycznych, nie powinny być częścią aktu prawnego. Systemy i technologie się rozwijają, więc to co dzisiaj jest nowoczesne, jutro może okazać się przestarzałe. Bazy danych, a tym samym projekty ich struktur są objęte prawem autorskim, więc o nich decydują firmy komercyjne. Definicje modelu danych powinny dotyczyć formatów wymiany danych a nie opisu funkcjonalności systemów. Wymagania techniczne powinny być opisywane przez normy lub standardy. Te zaś powinny być tworzone i aktualizowane przez specjalistów.
  
 4 
Błędy To nie zawsze jest wina osób, które pisały dane rozporządzenia lub ich fragmenty. Winni są też ci, którzy tego typu zadanie powierzyli pojedyńczym osobom. Żadnej pracy zespołowej i żadnej kontroli.
  
 3 
błędy Znamy nazwiska tych osób które się tymi kwiatkami podpisały. Tylko nic z tego nie wynika. Może SGP lub GiG działając w imieniu środowiska, złoży doniesienie do prokuratora za działanie na szkodę Państwa Polskiego. Takie niechlujne stanowienie prawo powinno być karane tak jak kradzież.
  
 5 
lista zauważonych błędów w roz. o osnowach Załącznik nr 3 Tabela nr 1 jest: Klasa: OS OgolnyPunktOsnowy; powinno być: Klasa: OS_OgolnyPunktOsnowy ponieważ
    1 
 6 
rozporządzenie o adresach Też są ciekawe kwiatki: w schematach aplikacyjnych i tabelkach z klasami jest coś takiego jak usytuowanieBudynku, a w schemacie GML jest za to usytulowanieBudynku...
    1 
 7 
rozporządzenie o osnowach Załącznik nr 3 tabela 34; klasa BT ReferencjaDoObiektu w schematach GML nie ma takiej klasy ale zato jest BT_ReferencjaDoObiektu. W tych samych schematach ile i jakie są znaki przystankowe? spacja, tab lub może kilka spacji i tabów załącznik 4 tuż po nagłówku: są tam taby czy spacje?
    1 
 6 
A nie mówiłam?łem? Smutne, ale prawdziwe, a nie mówiłem/łam.....? Bylibyśmy kilka lat do przodu :(
    1 
 6 
no, w końcu Ale ile czasu zajęło dojście do tego oczywistego wniosku. Przecież to było jasne od początku dla każdego, kto kiedykolwiek widział taki rozbuchany przez xml do 100 stron dokument pdf - nieczytelny dla większości i bezużyteczny dla "technicznych".
  
 6 



zobacz też:

Geoinformacja dla każdego, ale ze znakiem zapytania

Organizatorzy XXII Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 24-26...

Obradowała Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej

W Urzędzie Rady Ministrów odbyło się w środę (12 września) kolejne posiedzenie Rady...

Projekty geodezyjne w Polsce 2.0

Wczoraj (23 kwietnia) minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaprezentował raport „Państwo 2.0”...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent USA, przez kilka lat zajmował się pomiarami geodezyjnymi, a pierwszą zapłatę za wykonane przez siebie prace dostał w wieku 15 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Kłopociński (1911-1997)

Wacław  Kłopociński  (1911-1997)
Urodził się w Kaliszu 15 października 1911 roku. Ukończył tam uznane Liceum Humanistyczne im. Adama Asnyka. W 1930 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1937 roku, uzyskując stopień inżyniera...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1929
W Polsce powołano do życia urzędy katastralne. Powstały one na bazie istniejących w powiatach biur, zajmujących się ewidencją katastru podatku gruntowego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama