Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-14| GIS, Teledetekcja, Firma

SaLMaR: teledetekcja dla czystej wody

Polsko-niemiecki projekt badawczy pn. „Zrównoważone użytkowanie zlewni zbiorników wodnych” uzyska dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest ocena zanieczyszczenia wód z wykorzystaniem różnych narzędzi teledetekcyjnych.


SaLMaR: teledetekcja dla czystej wody

Jest to jeden z siedmiu projektów badawczych, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu dotyczącego polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt SaLMaR (Sustainable Land and Water Management of Reservoir Catchments) będzie realizowany równolegle na terenie Polski i Niemiec i dotyczy zrównoważonego zarządzania zbiornikami wodnymi w tych krajach.

Celem przedsięwzięcia jest zlokalizowanie i wskazanie za pomocą hiperspektralnych i termalnych technik teledetekcyjnych źródeł zanieczyszczeń środowiska wodnego oraz wyznaczenie optymalnych sposobów ich eliminacji. Będą one zweryfikowane w terenie oraz sparametryzowane i zhierarchizowane z uwzględnieniem wyników klasyfikacji obiektowej (OBIA – Object Based Image Analysis) obszarów otaczających dany zbiornik. Ponadto dla badanych zlewni zostaną wypracowane spójne kryteria ekologiczno-gospodarcze oraz strukturalno-użytkowe umożliwiające ich harmonijny i trwały rozwój.

Ze strony polskiej w przedsięwzięciu uczestniczą: ProGea Consulting, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Małopolski Ośrodek Badawczy w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza i Główny Instytut Górnictwa. ProGea Consulting odpowiedzialna będzie za klasyfikację obiektową m.in. wysokorozdzielczych zobrazowań RapidEye oraz obrazów hiperspektralnych AISA. Ze strony niemieckiej w przedsięwzięciu uczestniczą: Uniwersytet Friedrich-Schiller, Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung GmbH, Codematix GmbH i GDS GmbH.

Źródło: ProGea Consulting


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS