|2012-06-14|
GIS, Teledetekcja, Firma
SaLMaR: teledetekcja dla czystej wody
Polsko-niemiecki projekt badawczy pn. „Zrównoważone użytkowanie zlewni zbiorników wodnych” uzyska dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest ocena zanieczyszczenia wód z wykorzystaniem różnych narzędzi teledetekcyjnych.
Jest to jeden z siedmiu projektów badawczych, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu dotyczącego polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt SaLMaR (Sustainable Land and Water Management of Reservoir Catchments) będzie realizowany równolegle na terenie Polski i Niemiec i dotyczy zrównoważonego zarządzania zbiornikami wodnymi w tych krajach.
Celem przedsięwzięcia jest zlokalizowanie i wskazanie za pomocą hiperspektralnych i termalnych technik teledetekcyjnych źródeł zanieczyszczeń środowiska wodnego oraz wyznaczenie optymalnych sposobów ich eliminacji. Będą one zweryfikowane w terenie oraz sparametryzowane i zhierarchizowane z uwzględnieniem wyników klasyfikacji obiektowej (OBIA – Object Based Image Analysis) obszarów otaczających dany zbiornik. Ponadto dla badanych zlewni zostaną wypracowane spójne kryteria ekologiczno-gospodarcze oraz strukturalno-użytkowe umożliwiające ich harmonijny i trwały rozwój.
Ze strony polskiej w przedsięwzięciu uczestniczą: ProGea Consulting, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Małopolski Ośrodek Badawczy w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza i Główny Instytut Górnictwa. ProGea Consulting odpowiedzialna będzie za klasyfikację obiektową m.in. wysokorozdzielczych zobrazowań RapidEye oraz obrazów hiperspektralnych AISA. Ze strony niemieckiej w przedsięwzięciu uczestniczą: Uniwersytet Friedrich-Schiller, Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung GmbH, Codematix GmbH i GDS GmbH.
Źródło: ProGea Consulting
|