wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-18| GIS, Teledetekcja, Software

Nowy LP360, tańszy LIDARServer

Amerykańska firma QCoherent opublikowała LP360 2011.1 – nowe wydanie nakładki przeznaczonej do edycji danych lidarowych w aplikacji ArcGIS, również w jej aktualnej wersji 10.1.


Nowy LP360, tańszy LIDARServer

Aplikacja LP360 oferowana jest w trzech wersjach o różnych poziomach zawansowania, a ich nazwy dostosowano do nomenklatury produktów firmy Esri (Basic, Standard i Advanced). Przy czym LP360 w każdej z tych opcji wymaga tylko podstawowej wersji oprogramowania ArcGIS (ArcGIS Basic). Korzystanie z oprogramowania jest możliwe w trzech wersjach: LP360 dla ArcGIS, LP360 32-bit oraz LP360 64-bit.

W oprogramowaniu rozbudowano narzędzia filtracji i klasyfikacji chmury punktów pochodzących ze skaningu laserowego. Obecnie możliwa jest automatyczna klasyfikacja punktów na gruncie poprzez wykorzystanie aktywnego modelu TIN (Automatic Adapitive TIN Ground Classification). Udostępniono też możliwość odfiltrowywania punktów znajdujących się poniżej gruntu oraz punktów izolowanych (Automatic Low Points Filter), jak również uznanych za szumy (Automatic Statistical Noise Filter). Firma QCoherent dostarczyła też narzędzie do automatycznego generowania i eksportu profili terenowych wzdłuż wybranej polilinii do pliku SHP wraz z atrybutem wysokości (SHP 3D).

W nowej wersji LP360 możliwa jest analiza dokładności względnej poszczególnych pasów lotniczego skanowania laserowego. Pojawienie się tej opcji wskazuje, iż w następnych wersjach może znaleźć się narzędzie do względnego wyrównywania poszczególnych pasów skanowania (matching). Niepodważalnym atutem nowej wersji jest również możliwość wizualizacji plików SHP w oknie przekroju i profilu poprzecznego, w oknie widoku 3D oraz bezpośredni eksport generowanych modeli (np. NMT, NMPT) do pliku Esri ArcGRID.

Z kolei rozwiązanie typu geoportal, tj. LIDAR Server, służące do publikacji, dystrybucji i kontroli danych lidarowych w interencie jest obecnie około 10% tańsze.

Wyłącznym dystrybutorem oprogramowania LP360 i LIDAR Server w Polsce i krajach bałtyckich jest firma ProGea Consulting.

Źródło: ProGea Consulting


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS