Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-28| GNSS

GPS lepszy niż sejsmograf

Jeszcze w tym roku na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych ma ruszyć innowacyjny system monitorujący trzęsienia ziemi, który bazuje na odbiornikach GPS. W czym będzie lepszy od tradycyjnych sejsmografów?


GPS lepszy niż sejsmograf

Badania nad wykorzystaniem GPS do pomiarów trzęsień ziemi oraz ich skutków prowadzone są w USA już od ćwierć wieku w ramach sieci badawczej READI (Real-time Earthquake Analysis for Disaster mitigation Network). W tym czasie w stanach Kalifornia, Waszyngton i Oregon rozmieszczono blisko 500 precyzyjnych odbiorników GPS, służących m.in. geodetem.

W przypadku wystąpienia silniejszego trzęsienia ziemi mierzą one m.in. siłę wstrząsów, lokalizację epicentrum oraz deformacje skorupy ziemskiej. Gromadzą więc znacznie więcej informacji niż stosowane dotychczas sejsmometry, a do tego wyliczają je znacznie szybciej. Jak powiedział serwisowi „Inside GNSS” jeden z naukowców pracujący nad tym projektem, przetworzenie danych z sejsmometru zajmuje średnio 20 minut, a z sieci odbiorników GPS – tylko 2 minuty! Zaletą nowego systemu jest także względnie niski koszt jego wdrożenia w porównaniu z możliwościami, jakie oferuje.

Dzięki szybszym pomiarom instytucje odpowiedzialne za zarządzenie kryzysowe będą mogły sprawniej oszacować szkody oraz wysłać w odpowiednie miejsce służby ratunkowe. System sprawdzi się także do prognozowania wysokości oraz przemieszczana się fali tsunami.

Jak podaje NASA, odbiorniki GPS do pomiarów trzęsień ziemi na większą skalę po raz pierwszy użyto w 2004 roku na indonezyjskiej wyspie Sumatra.

Źródło: NASA, Inside GNSS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS