wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-30| Sprzęt

Kwitnąca pustynia okiem Landsatów

Pustynie na Półwyspie Arabskim kryją nie tylko ogromne złoża ropy naftowej, ale i słodkiej wody, co umożliwiło szybki rozwój rolnictwa na tym obszarze. Proces ten już od ponad dwóch dekad śledzi konstelacja satelitów Landsat.


Kwitnąca pustynia okiem Landsatów

Rocznie na terenie tym spada raptem kilka centymetrów deszczu, co uniemożliwia prowadzenie tradycyjnych upraw. Ale pod pustynną ziemią kryją się bogate złoża słodkiej wody, która gromadzi się tam już od ostatniej epoki lodowcowej. Na początku lat 90. władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się wykorzystać je, by uczynić te tereny przydatnymi dla rolnictwa. W tym celu wykopano studnie i wybudowano sieć kanałów irygacyjnych.

Jak pokazują zdjęcia z trzech satelitów Landsat (z numerami 4, 5 i 7), dzięki temu zabiegowi spieczona słońcem pustynia zaczęła się szybko zazieleniać. Prezentowane obrazy, wykonywane na przestrzeni 25 lat, to kompozycje złożone z kanału zielonego oraz dwóch w bliskiej podczerwieni. Na zielono widoczne są pola uprawne, na pomarańczowo – przesuszona roślinność, a położone na północy miasto Tubardżal odróżniają odcienie purpury.

Naukowcy przestrzegają jednak, że ze względu na bardzo niskie opady tamtejsze warstwy wodonośne są złożami nieodnawialnymi. Rolnictwo będzie się mogło więc utrzymać na tym obszarze jeszcze przez około 50 lat.

Zobacz zdjęcia w większej rozdzielczości

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS