|2012-03-30|
Sprzęt
Kwitnąca pustynia okiem Landsatów
Pustynie na Półwyspie Arabskim kryją nie tylko ogromne złoża ropy naftowej, ale i słodkiej wody, co umożliwiło szybki rozwój rolnictwa na tym obszarze. Proces ten już od ponad dwóch dekad śledzi konstelacja satelitów Landsat.
Rocznie na terenie tym spada raptem kilka centymetrów deszczu, co uniemożliwia prowadzenie tradycyjnych upraw. Ale pod pustynną ziemią kryją się bogate złoża słodkiej wody, która gromadzi się tam już od ostatniej epoki lodowcowej. Na początku lat 90. władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się wykorzystać je, by uczynić te tereny przydatnymi dla rolnictwa. W tym celu wykopano studnie i wybudowano sieć kanałów irygacyjnych.
Jak pokazują zdjęcia z trzech satelitów Landsat (z numerami 4, 5 i 7), dzięki temu zabiegowi spieczona słońcem pustynia zaczęła się szybko zazieleniać. Prezentowane obrazy, wykonywane na przestrzeni 25 lat, to kompozycje złożone z kanału zielonego oraz dwóch w bliskiej podczerwieni. Na zielono widoczne są pola uprawne, na pomarańczowo – przesuszona roślinność, a położone na północy miasto Tubardżal odróżniają odcienie purpury.
Naukowcy przestrzegają jednak, że ze względu na bardzo niskie opady tamtejsze warstwy wodonośne są złożami nieodnawialnymi. Rolnictwo będzie się mogło więc utrzymać na tym obszarze jeszcze przez około 50 lat.
Zobacz zdjęcia w większej rozdzielczości
Źródło: NASA, JK
|