wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-30| Teledetekcja

Satelita znalazł nową wyspę

Dzięki swoim satelitom obserwacyjnym amerykańska agencja kosmiczna NASA zlokalizowała na Morzu Czerwonym nową wyspę pochodzenia wulkanicznego.


Satelita znalazł nową wyspę <br />
fot. NASA/EO-1
fot. NASA/EO-1

Rybacy łowiący w okolicach Jemenu donieśli o erupcji 19 grudnia. Następnego dnia zjawisko to potwierdzono i dość dokładnie zlokalizowano na podstawie obrazów z sensorów MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) zainstalowanych na satelitach Aqua i Terra. 22 grudnia sensor OMI (Ozone Monitoring Instrument) będący częścią aparatu Aura wykrył w tym regionie podwyższone stężenie dwutlenku siarki. 23 grudnia pierwsze zdjęcie powierzchni wyspy wykonał satelita EO-1. Na dowód, że jest to zupełnie nowy ląd, NASA publikuje wysokorozdzielczy obraz tego samego obszaru wykonany w 2007 roku, na którym nie widać nawet płycizny w tej okolicy.

Jak tłumaczą eksperci z NASA, takie zjawisko nie jest w tym regionie rzadkością. Znajduje się tu bowiem strefa ryftu, gdzie ścierają się płyty arabska i afrykańska, co skutkuje dużą aktywnością wulkaniczną. W podobny sposób co nowa wysepka powstał w tym miejscu łańcuch wysp wulkanicznych Zubair.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS