Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-13| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

INSPIRE 2011: Polska robi postępy

Komisja Europejska opublikowała raport nt. stanu wdrażania dyrektywy INSPIRE w 34 krajach w latach 2010-11. Jak wypadła w nim Polska?


INSPIRE 2011: Polska robi postępy

Jest to już szóste wydanie tej publikacji. Raport „State of Play 2011” przygotowali eksperci z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Pod lupę wzięli dokonania 34 państw (zarówno członków UE, jak i kandydatów do Wspólnoty oraz państw EFTA) w okresie od września 2010 do września 2011 r.

W podsumowaniu podkreślono, że postępy we wdrażaniu dyrektywy są wyraźne i satysfakcjonujące we wszystkich krajach. Jednak w niektórych państwach proces ten przebiega znacznie wolniej niż w innych. Przykładem jest posiadanie zbiorów danych przestrzennych w tematach wymaganych przez INSPIRE – tu liderami są Hiszpania i Niemcy, zostawiając daleko w tyle resztę krajów, w tym Polskę. Ogólnie pokrycie Europy zbiorami danych przestrzennych oceniono jednak jako dobre, podobnie jak postępy w tworzeniu metadanych.

Wśród największych bolączek wdrażania INSPIRE wymieniono m.in.: budowanie regionalnych infrastruktur informacji przestrzennej; wdrażanie usług sieciowych – szczególnie pobierania i wyszukiwania, oraz tworzenie segmentu użytkowników europejskiej oraz krajowych IIP.

A co raport mówi na temat Polski? Przede wszystkim zwraca uwagę na zauważalne postępy, jakie dokonały się u nas w ostatnich latach. Zdaniem autorów m.in. poprawiono wymianę danych między jednostkami administracji publicznej oraz znacznie zwiększono ilość zbiorów danych oraz metadaych wymaganych przez dyrektywę (w 2010 r. o blisko 20% w porównaniu z 2009 r.). Autorzy chwalą ponadto zgodność naszych usług sieciowych z wytycznymi, a także wysoki stopień wykorzystana narodowego geoportalu (w 2010 r. miał on blisko pół miliona unikalnych użytkowników). Co ciekawe, Polska jest wymieniona jako ewenement, jeśli chodzi o wymianę doświadczeń nt. wdrażania dyrektywy. Na krajowym forum internetowym poświęconym temu zagadnieniu – jak dwukrotnie stwierdzono w raporcie – zarejestrowało się bowiem aż 48 tys. użytkowników, podczas gdy większość krajów w ogóle nie posiada podobnej strony.

Więcej o raporcie w marcowym wydaniu GEODETY.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS