wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-09| GIS, Prawo, Instytucje

INSPIRE 2010: jest nieźle, ale?

Polska wykonała znaczący krok do przodu – podkreśla szósty raport dotyczący wdrażania unijnej dyrektywy INSPIRE. Badaniem w latach 2009-10 objęto 32 kraje.


INSPIRE 2010: jest nieźle, ale?

Dokument podkreśla, iż ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej wprowadziła na grunt polski zapisy dyrektywy INSPIRE, przeprowadzono czytelny podział zadań pomiędzy różne organizacje i ruszył geoportal.gov.pl. Po tym pozytywnym wstępie, raport wskazuje jednak na braki, takie jak przestarzałe Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Z dokumentu wynika, że większość krajów już wdrożyła zapisy dyrektywy lub jest w trakcie tego procesu. Jednak przeważnie brakuje strategii działania i odpowiednich struktur. W wielu krajach nie stworzono jeszcze publicznych geoportali. Także dostęp do danych jest często ograniczany. Wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie opracowywania metadanych; jedenaście krajów ma ich 50 procent lub mniej.

Raport wskazuje, iż w najbliższych latach należy zwrócić uwagę na zgodność serwisów na poziomie lokalnym z wytycznymi dyrektywy. Eksperci proponują także stworzenie centralnej bazy, np. na stronie internetowej INSPIRE, w której zostaną zamieszczone przykładowe plany wdrażania narodowych IIP. Istotne jest również zapewnienie mechanizmów służących stałemu finansowaniu. Dokument zachęca kraje do aktywnego włączenia się w prace organizacji standaryzacyjnych, takich jak OGC, ISO i Europejskiego Komitetu Standaryzacyjnego. I podkreśla, że dotychczas wiele zrobiono w celu zwiększenia interoperacyjności i harmonizacji danych i warto dzielić się doświadczeniami „dobrych praktyk”.

Raport State of play 2010 opracował Katolicki Uniwersytet z Leuven wraz z grupą międzynarodowych ekspertów.

Pełna informacja o raporcie

SDI w Europie

Raport dot. Polski

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS