|2011-02-09|
GIS, Prawo, Instytucje
INSPIRE 2010: jest nieźle, ale?
Polska wykonała znaczący krok do przodu – podkreśla szósty raport dotyczący wdrażania unijnej dyrektywy INSPIRE. Badaniem w latach 2009-10 objęto 32 kraje.
Dokument podkreśla, iż ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej wprowadziła na grunt polski zapisy dyrektywy INSPIRE, przeprowadzono czytelny podział zadań pomiędzy różne organizacje i ruszył geoportal.gov.pl. Po tym pozytywnym wstępie, raport wskazuje jednak na braki, takie jak przestarzałe Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Z dokumentu wynika, że większość krajów już wdrożyła zapisy dyrektywy lub jest w trakcie tego procesu. Jednak przeważnie brakuje strategii działania i odpowiednich struktur. W wielu krajach nie stworzono jeszcze publicznych geoportali. Także dostęp do danych jest często ograniczany. Wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie opracowywania metadanych; jedenaście krajów ma ich 50 procent lub mniej.
Raport wskazuje, iż w najbliższych latach należy zwrócić uwagę na zgodność serwisów na poziomie lokalnym z wytycznymi dyrektywy. Eksperci proponują także stworzenie centralnej bazy, np. na stronie internetowej INSPIRE, w której zostaną zamieszczone przykładowe plany wdrażania narodowych IIP. Istotne jest również zapewnienie mechanizmów służących stałemu finansowaniu. Dokument zachęca kraje do aktywnego włączenia się w prace organizacji standaryzacyjnych, takich jak OGC, ISO i Europejskiego Komitetu Standaryzacyjnego. I podkreśla, że dotychczas wiele zrobiono w celu zwiększenia interoperacyjności i harmonizacji danych i warto dzielić się doświadczeniami „dobrych praktyk”.
Raport State of play 2010 opracował Katolicki Uniwersytet z Leuven wraz z grupą międzynarodowych ekspertów.
Pełna informacja o raporcie
SDI w Europie
Raport dot. Polski
BS
|