Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-02| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje, Kataster

Co nowego w mazowieckim "projekcie norweskim"?

26 stycznia br. na spotkaniu po przewodnictwem mazowieckiego marszałka Adama Struzika podsumowano dotychczasowe efekty wdrażania na Mazowszu innowacyjnych metod integracji danych przestrzennych w ramach tzw. projektu norweskiego.


Co nowego w mazowieckim "projekcie norweskim"?
Przeprowadzono już m.in. prace badawcze nad metodami konwersji materiałów analogowych oraz uruchomiono Centrum Skanowania. Zakupiono również serwery i komputery do prowadzenia zintegrowanej bazy danych, a także przygotowano i przyjęto opinie eksperckie mające na celu wypracowanie zasad przyjmowania do wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego danych pochodzących ze zintegrowanej bazy danych katastralnych, mapy zasadniczej i innych rejestrów publicznych.

Uczestnicy spotkania zaprezentowali stan wdrażanych prac dotyczących modułowych systemów teleinformatycznych – Zintegrowanego Systemu Danych Geograficznych i Mapy Zasadniczej oraz systemu Zarządzania Bazą Danych Obiektów Topograficznych (w ramach III i IV etapu realizacji ww. umowy). W planach jest również opracowanie modułu aplikacyjnego do koordynacji usytuowania sieci uzbrojenia terenu.

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, samorząd województwa mazowieckiego świadomie podejmuje trudne wyzwania. Wymagają one ogromnego wysiłku i mobilizacji, ale w ogólnym rozrachunku okazują się korzystne dla wszystkich mieszkańców regionu. Województwo mazowieckie często okazuje się ogólnopolskim pionierem, a przetartymi przez nie szlakami podążają inne regiony – podsumował marszałek.

Głównym celem projektu o pełnej nazwie „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną” jest poprawa jakości prowadzenia, udostępniania i aktualizowania publicznych rejestrów geodezyjnych. Przedsięwzięcie ma także ograniczyć koszty pozyskiwania i zarządzania danymi oraz ułatwić tworzenie e-administracji.

Obecnie obszar oddziaływania projektu obejmuje Płock i powiat piaseczyński – dla tych miejsc wszystkie analogowe mapy zasadnicze oraz ewidencję gruntów i budynków przetworzono już do postaci cyfrowej.

Źródło: UMWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS