|2012-02-02|
Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje, Kataster
Co nowego w mazowieckim "projekcie norweskim"?
26 stycznia br. na spotkaniu po przewodnictwem mazowieckiego marszałka Adama Struzika podsumowano dotychczasowe efekty wdrażania na Mazowszu innowacyjnych metod integracji danych przestrzennych w ramach tzw. projektu norweskiego.
Przeprowadzono już m.in. prace badawcze nad metodami konwersji materiałów analogowych oraz uruchomiono Centrum Skanowania. Zakupiono również serwery i komputery do prowadzenia zintegrowanej bazy danych, a także przygotowano i przyjęto opinie eksperckie mające na celu wypracowanie zasad przyjmowania do wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego danych pochodzących ze zintegrowanej bazy danych katastralnych, mapy zasadniczej i innych rejestrów publicznych.
Uczestnicy spotkania zaprezentowali stan wdrażanych prac dotyczących modułowych systemów teleinformatycznych – Zintegrowanego Systemu Danych Geograficznych i Mapy Zasadniczej oraz systemu Zarządzania Bazą Danych Obiektów Topograficznych (w ramach III i IV etapu realizacji ww. umowy). W planach jest również opracowanie modułu aplikacyjnego do koordynacji usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, samorząd województwa mazowieckiego świadomie podejmuje trudne wyzwania. Wymagają one ogromnego wysiłku i mobilizacji, ale w ogólnym rozrachunku okazują się korzystne dla wszystkich mieszkańców regionu. Województwo mazowieckie często okazuje się ogólnopolskim pionierem, a przetartymi przez nie szlakami podążają inne regiony – podsumował marszałek.
Głównym celem projektu o pełnej nazwie „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną” jest poprawa jakości prowadzenia, udostępniania i aktualizowania publicznych rejestrów geodezyjnych. Przedsięwzięcie ma także ograniczyć koszty pozyskiwania i zarządzania danymi oraz ułatwić tworzenie e-administracji.
Obecnie obszar oddziaływania projektu obejmuje Płock i powiat piaseczyński – dla tych miejsc wszystkie analogowe mapy zasadnicze oraz ewidencję gruntów i budynków przetworzono już do postaci cyfrowej.
Źródło: UMWM
|